Competition Winners Search Results

Return to Search

 2018 Baroque Flute Artist Competition

Yasuka Yoshizaki First Place
Evgeniya  Ivanova-Dyatlova Second Place
Tomoko Nakama Third Place

 2015 Baroque Flute Artist Competition

Alexa Raine-Wright First Place
Joshua Romatowski Second Place
Mili Chang Third Place

 2012 Baroque Flute Artist Competition

Nihan Atalay First Place
Joanna Marsden Second Place
Joseph Monticello Third Place

 2009 Baroque Flute Artist Competition

Sarah Paysnick First Place
Andrea LeBlanc Second Place
Tammara Phillips Third Place

 2007 Baroque Flute Artist Competition

Sarah van Cornewal First Place
Sarah Giger Second Place
Leighann Daihl Third Place

 2004 Baroque Flute Artist Competition

Teddie Hwang First Place
Claire Genewein Second Place
Eve Friedman Third Place

 2001 Baroque Flute Artist Competition

Mary Oleskiewicz First Place
Linda Pereksta Second Place
Manuel Morales Third Place

 1998 Baroque Flute Artist Competition

Vincent Touzet First Place
Mary Oleskiewicz Second Place
Linda Pereksta Third Place

 1995 Baroque Flute Artist Competition

Benedek Csalog First Place
Anita Miller-Rieder Second Place
Na'ama Lion Third Place

 2017 Baroque Flute Masterclass Competition

Rebecca Garfield
Gemma Goday Diaz Corralejo
Tammara Phillips

 2014 Baroque Flute Masterclass Competition

Zoe Sorrell
Wendy Willis

 2011 Baroque Flute Masterclass Competition

Lindsay Leach
Kelly Roudabush

 2008 Baroque Flute Masterclass Competition

Sara Sclamberg
Kimary Welsh

 2006 Baroque Flute Masterclass Competition

Rebecca Davidson
Martha Long

 2018 C.R.E.A.T.E. Project Competition

LunART Festival  First Place

 2016 C.R.E.A.T.E. Project Competition

Jessica Sherer
Play It Forward
 

 2014 C.R.E.A.T.E. Project Competition

 Flute New Music Consortium

 2008 Chamber Music Competition

 Due East First Place
 Terra Voce Second Place
 Ivy Street Ensemble Third Place

 2006 Chamber Music Competition

 Windfire Duo First Place
 Duo Artus Second Place
 Ensemble Radieuse Third Place

 2004 Chamber Music Competition

 Ciraldo Duo First Place

 2002 Chamber Music Competition

 Polaris Wind Quintet
 Verederos First Place
 Scott/Garrison Duo Second Place
 Origins Third Place

 2000 Chamber Music Competition

 Les Amis Musicalles First Place
 AirFare Second Place
 The Glorian Duo Second Place

 1998 Chamber Music Competition

 Calico Winds Second Place

 2018 Collegiate Flute Choir Competition

Greg Bardwell
Christine Barham
Ben Carlee
Kayla Cieslak
Sydney Eastman
Adrienne Havelka
Heather Havens
Amile Honstein
Stephanie Izaguirre
Joycelyn Jackson
Alice Judy
Nicole Kammer
Floria Kim
Jordan Lilly
Alysabeth Longoria
Brianna Martinez
Monica Martinez
Lilly Mauti
Frances Orteza
Katie Riley
Luz Romero
Gaby Salinas
Sage Tichenor
Katherine Weldon

 2017 Collegiate Flute Choir Competition

Christine Barham
Lenia Bolano Herran
Julia Escobar
Jacob Farmer
Faith Galbraith
Meagan Gaskill
Ricardo Gil
Monica Gonzalez
Mikaela Hannon
Paula Hartsough
Amile Honstein
Abigail Huck
Sephanie Izaguirre
Alice Judy
Haeun Kim
Alysabeth Longoria
Timothy Mullins
Meadow Poplawsky
Lauren Reineking
Luz Romero
Brittany St. Pierre
Hannah Tobias
Vincenzo Volpe
Caitlin Wikel

 2016 Collegiate Flute Choir Competition

Sean Adamiak
Marcos Alvarez
Jasmine Bailey
Bryan Baker
Adrianna Carrion
Rachel Fleischer
Ricardo Gil
Paula Hartsough
David Jimenez
Olivia Jirousek  
Kaitlin Jones
Kyle Jones
Crisha Joyner
Emily Licholai
Maeve McGonigal
Paloma Pedraza
Bianca Pratte
Rebekah Redford
Daniel Rivas
Melissa Rowl
Jose Soto
Jennifer Stephensen 
Jacquelyn Vaught

 2015 Collegiate Flute Choir Competition

Emily Bartz
Madison Bunch
Madeline Cawley
Alice Collazo
Natasha Costello
Flor Cruz
Anne Daley
Anamarie Diaz
Esther Efthimiou
Kellie Henry
Tiffany Jih
Crisha Joyner
Michelle Meadows
Janel Mejia
Alicia Moyer
Gregory Obregon
Laura Papit
Courtney Pham
Megan Reich
Daniel Rivas Jr.
Elizabeth Salerno
Jennifer Stephenson
Jacquelyn Vaught

 2014 Collegiate Flute Choir Competition

Marcos Alvarez
Krystal Ankerbrand
Lindsay Baker
Alyssa Baranski
Stephanie Booth
Carly Burkhard
Noelle Campen
Clara Capriotti
Anamarie Diaz
Ann Green
Gabriel Gutierrez
Jessica Hall
Kayla Hanvey
Courtney Harkins
Taylor Jennings
Tiffany Jih
Kaitlin Jones
Emily Matthews
Megan McKinney
Carly Prince
Clarissa Salinas
Rebecca Silverstein
Amanda Sullivan
Jacquelyn Vaught
Laura Wirth

 2013 Collegiate Flute Choir Competition

Jasmine Bailey
Stephanie Cary Booth
Megan Brooker
Carly Burkhard
Mari Cho
Rayna Goldsmith
Margaret Gregory
Christopher Gugel
Courtney Harkins
Muhigo Hatsusaka
Mary Love Himebook
Brittany Howard
Eric Leise
Victoria Marts
Amanda Mather
Tamara Riker
Natalie Magana Rodriguez
Kahlise Rotondi
Clarissa Salinas
Michelle Scroggie
Laura Wirth
Sarah Wolf

 2012 Collegiate Flute Choir Competition

Sean Adamiak
Holly Clark
Katie Dimick
Deann Duncan
Melissa Gaughan
Rayna Goldsmith
Margaret Gregory
Delara Hashemi
Jana Havens
Sarah Jackson
Jeremy Jimenez
Kendra Kanaversky
Kaitlin Mattison Lee
Clara Manino
Sarrong McIff
Clarice Miller
Charles Page
Teresa Sandragorsian
Danielle Stevens
Audrey Sulit
Amanda Sullivan
Elizabeth Talbott
Aleksandra Tremblay
Sarah Cathryn (Catie) White
Adam Wisniewski
Sarah Wolf
Jennifer Zarek

 2011 Collegiate Flute Choir Competition

Mary Jean Altura
Ashley Beavis
Christine Chesney
Briana Dunn
Daniel Gonet
Brooke Harris
Delara Hashimi
Mugiho Hatusaka
Katie Holzer
Jonathan Huffman
Alaina Langhirt
David Le
Natalie Magana
Katherine Murphy
Rebecca Neal
Charles Page
Mary Pierce
Laura Pillman
Christi Rajnes
Katie Rice
Jennifer Shanahan
Rachel Lynn Smith
Kathryn Whitesel
Meghan Williams
Lindsay Williamson
Christina Wishart
Corinth Young

 2010 Collegiate Flute Choir Competition

Dede Andrus
Jennica Bisbee
Brooke Harris
Megan Holland
Alana Jacobs
Julianne Janeway
Hilary Janysek
Samantha Kostelecky
Erica Michel
Jordan Pearson
Christopher Roth
Grace Shepler
Rachel L. Smith
Kathryn Vinod
Alexander White
Corinth Young
Matthew Zavortink

 2009 Collegiate Flute Choir Competition

Kelley Barnett
Cain-Oscar Bergeron
Tara Borchert
Lauryn Gould
Eric Griffin
Delara Hashemi
Kathryn Hendrickson
Julianne Janeway
Hilary Janysek
Shari Jefferson
Samantha Kostelecky
Georgia Laughner
KiPum Lee
Courtney Martin
Bethany McAcy
Erica Michel
Christopher Roth
Jodie Rottle
Mallory Sanchez
Rebekah Sanchez
Lindsey Sherman
Ashley Smith
Jessica Vogel
Michelle Vraney

 2018 Convention Performers Competition

Nicholas Buonanni
Abigail Graham
Audra Ziegel

 2017 Convention Performers Competition

Nicholas Buonanni
Gemma Goday Diaz Corralejo
Jiyoun Hur
Kristyn Son

 2016 Convention Performers Competition

Laura Benning
Tracy Doyle
Robert Southard
Alina Windell

 2015 Convention Performers Competition

Mary Holzhausen
Sarah McIver
Juliana Overmier
John Ross
Heather Verbec

 2014 Convention Performers Competition

Mattie Greathouse
Chelsea Koziatek
Janet McKay

 2013 Convention Performers Competition

Lindsay Bartlett
Karen McLaughlin Large
Evangelina Reyes Lopez
Bethany Padgett
Naomi Seidman

 2012 Convention Performers Competition

Kristi Ballif
Ayça Cetin
Whitney Farris O'Neal
Nancy Toone

 2011 Convention Performers Competition

Suzanne Duffy
Jessica Leeth
Bonnie McAlvin
Sarah Miles
Ysmael Reyes

 2010 Convention Performers Competition

Laura Cooley
Lucie Jones
Kana Murakoshi
Keren Schweitzer

 2009 Convention Performers Competition

Ellen Huntington
Chia-Jui Lee
Julianna Nickel
Juliana Overmier
Lisa Schroeder
Rie Shimizu

 2008 Convention Performers Competition

James DeVoll
Jill Heyboer
Lucie Jones
Jennifer Kennard
Heather Small
Qiao Zhang

 2007 Convention Performers Competition

Melanie Keller
Jennifer Olsen
Karmen Suter
Amy Tully
Jennifer Wheeler

 2006 Convention Performers Competition

Tabatha Easley
Sherry Finzer
Jennifer Grimm
Tina Kirchner
Kristine Parker
Tony Watson
Mary Joanna White

 2005 Convention Performers Competition

Francesca Arnone
Lee Ann Chivers
Kelly Ann Kazik
Ellen Rakatansky
Jennifer Rhyne
Elizabeth Shuhan
Darrin Thaves
Mihoko Watanabe

 2004 Convention Performers Competition

Jessica Barry
Emily Butterfield
Bonnie Cochran
Sandra Cox
Patricia Davila
Jennifer Kuk
Sharon Winton

 2003 Convention Performers Competition

Lee Ann Chivers
Laurie Glencross
Jill Heyboer
Julia Larson Mattern
Nicolas Real

 2002 Convention Performers Competition

Lee Ann Chivers
Laurie Glencross
Jill Heyboer
Julia Larson Mattern

 2018 Flute Choir Composition Competition

Henry Bransdorfer
Something…
 

 2017 Flute Choir Composition Competition

Nicole Chamberlain
Chivy
 

 2016 Flute Choir Composition Competition

Charles Fernandez
A Quiet House and a Mouse
 

 2015 Flute Choir Composition Competition

Judy Nishimura
Transverses
 

 2014 Flute Choir Composition Competition

Greg Lutz
Niño del Sol
 

 2013 Flute Choir Composition Competition

Dana Hansen Joras
Carnival Pieces
 

 2018 Graduate Research Competition

Fabiana Dahmer
University of Southern Mississippi
The Influences of the French School in Brazilian Pedagogy
 
Kelly Nivison
Indiana University
The Flute in Transition: A Comparison of Extant Instruments circa 1650-1715
 

 2017 Graduate Research Competition

Elizabeth Cary Ford
University of Glasgow
The Flute in Musical Life in Eighteenth-century Scotland
 
Stacey Lee Russell
University of South Carolina
The Prepared Flute: A Survey of its History, Techniques, and Repertoire
 

 2016 Graduate Research Competition

Alice Jones
City University of New York
Mental Discipline and Musical Meaning
 

 2015 Graduate Research Competition

Jessica Quiñones
University of Huddersfield
“Constructing the Authentic: Approaching the 6 Tango-Etudes pour Flûte Seule by Astor Piazzolla (1921–1992) for Interpretation and Performance"
 
Ashley Shank
University of Illinois at Urbana-Champaign
“A Handbook of Solo and Chamber Music for the Flute by Composers from Russia and the Former Soviet Republics”
 

 2014 Graduate Research Competition

Izabella Bernadet Budai
University of Toronto
“The Flutist as Co-Creator: Composer-Performer Collaboration in the Flute Music of Hungary”
 
Shelley Smith Martinson
Florida State University
“Eastern and Western Aesthetics and Influences in the Twenty-First Century Flute Concerti of Chinese-Born American Composers”
 

 2013 Graduate Research Competition

Roberta Michel
City University of New York
“Producing Incantations: A Practical Guide to Performing Salvatore Sciarrino’s Solo Flute Music”
 

 2012 Graduate Research Competition

Elizabeth Robinson
Ball State University - Muncie, Indiana
“Voice, Itinerant, and Air: A Performance and Analytical Guide to the Solo Flute Works of Toru Takemitsu”
 

 2011 Graduate Research Competition

Rebecca Johnson
University of Illinois at Urbana-Champaign
“The Flute and Piccolo Music of Thea Musgrave: A Performer’s Analysis of the Trio for Flute, Oboe and Piano; Narcissus for solo flute and digital delay; and Piccolo Play for Piccolo and Piano”
 
Chung-Lin Lee
University of Washington
"Analysis and Interpretation of Kazuo Fukushima’s Solo Flute Music"
 

 2010 Graduate Research Competition

Susan D. Fain
University of Oklahoma
“An Application of the Principles of Anatomy, Physiology, and Neurology to the Balance and Playing of the Flute”
 
Ju-Hee Kim
University of Alabama
“Multicultural Influences in the Music of Isang Yun as Represented in his Concerto for Flute and Small Orchestra”
 

 2009 Graduate Research Competition

Julie R. Hobbs
Northwestern
“Voice of Crumb: George Crumb’s Use of Program in the Chamber Works for Flute”
 
Lori Ann Kesner
University of Cincinnati
“Krishna Meets Pan: Indian-Western Fusion inTwoWorksfor Flute andHarp by Ravi Shankar and John Mayer”
 

 2008 Graduate Research Competition

Gretchen Rowe Clements
SUNY Buffalo
“Situating Schubert: Early 19thCentury Flute Culture and the Trockne Blumen Variations, D.802”
 
Jessica Ann Raposo
University of British Columbia
“Defining the British Flute School: A Study of British Flute Performance Practice 1890-1940”
 

 2007 Graduate Research Competition

Cristina Ballatori
University of Colorado Boulder
"A Performer’s Guide: Suite Paysanne Hongroise by Béla Bartók/arranged by Paul Arma"
 
Elizabeth Brightbill
Indiana University
“The Flute Music of Shulamit Ran”
 

 2006 Graduate Research Competition

Michelle Anne Cheramy
Rice University
“Dwelling in the Secret: André Jolivet’s Ascèses in the Context of his Life and Philosophy”
 
Laurel A. Ewell
West Virginia University
“A Symbolist Melodrama: The Confluence of Poem and Music in Debussy’s La Flûte de Pan”
 

 2005 Graduate Research Competition

Emily J. Butterfield
Ohio State University
“The Professional Life and Pedagogy of Clement Barone”
 
Leslie Ann Marrs
University of North Carolina at Greensboro
“Integrating Extended Techniques into Flute Pedagogy: A Resource Guide for Flutists, Teachers, and Composers”
 

 2004 Graduate Research Competition

Linda Pereksta
Florida State University
"Twentieth-Century Compositions for the Baroque Flute"
 
Nina Perlove
University of Cincinnati College-Conservatory of Music
"Ethereal Fluidity: The Late Flute Works of Aaron Copland"
 

 2003 Graduate Research Competition

Hollie Jo Grosklos
University of North Texas
"Form and Lyricism as Elements of Neo-Romanticism in Summer Music Op. 31 by Samuel Barber (1957), with Three Recitals of Selected Works by Bach, Mozart, Hindemith, Handel, Gaubert, and Others."
 
Amy Nelson
University of Colorado
"The Flute Concerto by Carl Nielsen and the Contributions of Holger Gilbert-Jespersen"
 

 2002 Graduate Research Competition

Leslie Maaser
Ohio State University
"Antoine Reicha's Quartets for Flute and Strings, Op. 98: An Historical Perspective and Stylistic Overview"
 
Kristen Smith Stoner
University of Cincinnati College-Conservatory of Music
"The Influence of Folk and Popular Music on Twentieh-Century Flute Music of Brazil"
 

 2001 Graduate Research Competition

Francesca Marie Arnone
University of Miami
"A Performance Edition of Charles Kcechliris Les Chants de Nectaire, Opus 198"
 
Mary Oleskiewicz
Duke University
"Quantz and the Flute at Dresden: His Instruments, His Repertory and Their Significance for the "Versuch" and the Bach Circle"
 

 2018 High School Flute Choir Competition

Ishika Agrawal
Catherine Balsamo
Kaitlin Gaynor
Maximilian Goolsbey
Jahshanti Henry
Elisabeth Holley
Faith Joo
Darcy Kelley
Sheen Kim
Nicole Laborie
Audrey Lawrence
Hannah Lee
Karina Lee
Anna Li
Elisabeth Naider
Emil Pellett
Katherine Pitts
Sara Shen
Charlotte Strohl
Jennifer Su
Ananya Tadigadapa
Katheryn Uetz
Smrithi Upadhyayula
Deepti Vadhiyar
Katherine Whitney
Jessica Znaniecki 

 2017 High School Flute Choir Competition

Kinnaly Baccam
Catie Balsamo
Alicia Batalao
Sarah Chen
Amanda Happel
Anna Hu
Lynn Kang
Carinna Kinnaman
Elias Lai
Bonnie Laingen
Brian Liebau
Abigail Lien
Haley Lombardo
Elisabeth Naider
Sarah Null
Caden Sader
Davi Sapiro-Gheiler
Ami Shaw
Juliana Simonfalvi
Adith Srivatsa
Deepti Vadhiyar
Haley Varo
Katherine Whitney
Audrey Yang
Julia Yeh

 2016 High School Flute Choir Competition

Justin Au
Catherine Balsamo
Tamar Benami
Elizabeth Blake
Lauren Brady
Maria Crowley
Hailey Everhart
Hannah Fette
Jiayuan Han
Lynn Kang
Bonnie Laingen
Hayden Loeb
Kendall Lowery
Michael McCann
Emily Osborne
Phoebe Rawn
Jonathan Rodriguez
Arin Sarkissian
Rebecca Scimio
Megan Trach
Supriya Weiss
Marie Ybarra
Julia Yeh

 2015 High School Flute Choir Competition

Katie Berry
Madison Booth
Sarah Castle
Daniel Chen
Christine Chong
Frank Ge
Cierra Hall
Sarah Harkness
Heather Havens
Dana Herbert
Emily Hook
Hannah Kim
Andrea Kloehn
Jacob Laws
Andrew Liu
Monique Sanford
Yuzhu Shi
Miranda Song
Isita Tripathi
Stephanie Van Fossen
Eliana Van Renterghem
Elizabeth Van Renterghem
Annie Zhao
Helen Zhao

 2014 High School Flute Choir Competition

Chaehyun Ahn
Emma Anderson
Katharine Benya
Emma Bezilla
Madison Booth
Luisa Brown
Jessica Chen
Audrey Cullen
Caleb Dilsavor
Michelle Donald
Hailey Everhart
Eliza Fisher
Benjamin Foster
Sarah Harkness
Simone Hendrix
Naomi Hollard
Emily Hook
Mary (Katie) Hook
Rachel Johnstone
Esther Kim
Sol Kim
Katja Kochvar
Rebbeca Krupa
David Liou
Cristina Llacer
Sarah Meidel
Maggie Mischka
Gabriela Nisley
Grace O'Shea
Linda Purdue
Nicole Reed
Erika Rohrberg
Geri Ross
Rebecca Scimio
Jessica Smith
Stephanie Van Fossen
Abigail Walker
Jennifer Wang
Anna Welton-Arndt
Victoria Zhang

 2013 High School Flute Choir Competition

Lara Safinaz Balikci
Mia Bergeron
Amanda Branagan
Elissa R. Brown
Josephine Chu
Caleb Dilsavor
Rechel Geiger
Jiaying Han
Sarah Leanne Harkness
Adrienne Havelka
Katie Hook
Nicholas Ioffreda
Max Lin
Sarah E. Meidel
Sarah Kathryn Mitchener
Erin Elisabeth Morrow
Gabriela Nisly
Drew Elizabeth Ramsey
Savannah Rose Ridley
Kaitlyn Ruffing
Justine Patricia Sedky
Arastu Sharma
Jessica Smith
Snigdha Udupi
Victoria Zhang

 2012 High School Flute Choir Competition

Oria Alexander
Isaac Alter
Zachary Arend
Bryan Baker
Katie Buchbinder
Haelin Cho
Emily Duncan
Ashley Fleming
Ann Green
Mimi Harding
Tasiaeafe Hiner
Belle Hutchins
Charlie Jacobs
Erin Keppner
Katja Kochvar
Rachel Li
Cindy Lin
Laurella Lutz
Sarah Meidel
Sarah Mitchener
K'Deidra Morrison
Gabriela Nisly
Lucy Schermer
Garbrielle Squillante
Charlotte Zee
Becky Zhang

 2011 High School Flute Choir Competition

Oria Alexander
Isaac Alter
Allison Baker
Kelsey Beisecker
Katie Buchbinder
Angela Flanagan
Bethany Frelier
Kelsey Fries
Krysten Geddes
Rechel Geiger
Henry Geraghty
Courtney Harkins
Mary Himebook
Aidah Kaetterhenry
Angela Li
Laurella Lutz
Victoria Marts
Erin Morrow
Millie Nishikawa
Sarah Ohanian
Anna Reitsma
Lucy Rogers
Rebecca Judith Rubinstein
Rebecca Silverstein
Maegan Weaver
Becky Zhang
Erica Zheng

 2010 High School Flute Choir Competition

Oria Alexander
Kelsey Beisecker
Elissa Brown
Katie Buchbinder
Lauren Burns
Christine Chu
Samping Chuang
Luis Diaz
Allegra Evert
Courtney Harkins
Alexander Ioffreda
Madhav Iyengar
SoWon Kang
Alexis Kaufman
Kirsten Laman
Victoria Marts
Reba Meyers
Millie Nishikawa
Anna Reitsman
Brandon Rotondo
Kaitlyn Ruffing
Taylor Sims
Ezra Spiro
Taylor Weary
Becky Zhang

 2009 High School Flute Choir Competition

Allison Baker
Kathryn Bodnar
Elyssa Bowen
Daniel Casey
Colleen Cleary
Luis Diaz
Nadine Dyskant-Miller
Allegra Evert
Colin Fadzen
Daniel Fanshel
Yae-Jin Ha
Suhyoun Han
Courtney Harkins
Tiffany Hwang
Alexander Ioffreda
Robyn Latchford
Caroline Maley
Kendall McMillen
Flores Ines Rodriguez
Charlotte Roth
Kaitlyn Ruffing
Hannah Saloiye
Avery Sandborn
Alexander So
Jessica Stewart
Elspeth Sweatman
Anna Walsh
Taylor Weary
Mindy Yuan
Erica Zhao
Whitney (Simin) Zhau

 2008 High School Flute Choir Competition

Kathryn Bodnar
Allegra Evert
Colin Fadzen
Tim Fernando
Michelle Gonos
Yae-Jin Ha
Rachel Hacker
Lauren Hampton
Courtney Harkins
Chole Hayes
Madhav Iyengar
Annie Jeong
Liz Leimkuehler
Yuening Mao
Reba Meyers
Emily Michelle Pool
Christi Rajnes
Isabella Roden
Wiepie Rojas
Jennifer Rosso
Charlotte Roth
Rachel Smith
Rebecca Smith
Jess Terrell
Lindsey Wheelock
Young Chae Woo
Mindy Yuan
Whitney Zhou

 2007 High School Flute Choir Competition

Kirsten Leigh Bickford
Megan M. Blewett
Laura Katherine Bock
Courtney Suzanne Calhoun
Katie Michelle Duffy
Michelle M. Grondin
Joshua W. Hahn
Thomas Jordan Horter
Mythili K. Iyer
Christine Michelle Jehle
Mary Larkin Kearns
Julie Kyong Min Lee
Zandra Sze Wah Man
Stephanie Ann McDonough
Alicia Kay Mielke
Anna Katherine Moeller
Alicia J. Moyer
Alexandria Ryann Parra
Amanda Rose Rodriguez
Wiepie Rojas
Rachel L. Smith
Jorge Fernando Blanco Soto
Erin E. Steele
Amulet C. Strange
Alysha Dawn Suley
Christen Denise Vann
Anna McCachren Walsh
Sarah Jane Weisel
Kelly Patricia Zimba

 2006 High School Flute Choir Competition

Kimberly Aron
Weronika Balewski
Kirsten Bickford
Erin Camp
Laura Clapper
Morgan Dice
Hailey Duvall
Leasha Folk
Michelle Grondin
Beth Hines
Thomas Horter
Mythili Iyer
Mary Kearns
Kathleen Leung
Miriam Nussbaum
Seth Parker
Kenan Paulus
Anna Reisenweaver
Michelle Robinson
Heather Runyon
Evy Silvis
Rebecca Springer
Alysha Suley
Britta Swedenborg
Rashimi Trivedi
Kelsey Washburn
Ashley Wilson
Sarah Wood
Gwendolyn Wydra
Kelly Zimba

 2005 High School Flute Choir Competition

Ben Beitler
Jonnathan Camacho
Erin Camp
Lisa Duke
Dondi Ellis
Leasha Folk
Lauren Grippenstraw
Kiersten Halladay
Amy Hill
Thomas Horter
Lydia Hsu
Allison Hubbell
Yoon-Chan Kim
Abby Leutzinger
Maya Lewis
Gina Luciani
Rachel Maclary
Mira Magrill
Lisa Mannel
Courtney Martin
Ahmed-Mehdi Najm
Laurel Ocampo
Kumar Prashant
Viviana Santiago
Samantha Schaevitz
Sarah Shin
Synthia Smith
Ashley Stahl
Elizabeth Talbert
Alan Tomasetti
Rashimi Trivedi
Kelsey Washburn

 2004 High School Flute Choir Competition

Heidi Baumbach
Jonnathan Camacho
Mimi Campbell
Jennifer Ch'ng
Megan Cloud
Lisa Duke
Eryn Finke
Kelly Hathorne
Maegan Hunt
Diana Jordan
Jessica Keel
Katherine Kelly
Ainsley Land
Youngin Lee
Kathleen Leung
Katie Lowery
Gina Luciani
Rachel Maclary
Mira Magrill
Ashley Mitzel
Amanda Noble
Miriam Nussbaum
Lauren Remmers
Laura Resnick
Emily Romanello
Luke Sattler
Ashley Stahl
Rashmi Trivedi
Allison Wagner
Thomas Wible

 2003 High School Flute Choir Competition

Rachel Beetz
Hollie Bell
Jonathon Camacho
Megan Cloud
Sarah Culp
Megan Drummond
Emi Ferguson
Erin Finke
Lisa Follmuth
Katie Hillman
Rika Hood
Katie Howard
Sha Jin
Alexandra Kerr
Grace Kim
Heidi Kim
Monica Lapic
Katie Lowery
Mira Magrill
Amanda Noble
Amy Osborn
Julie Perkins
Angelina Sanfilippo
Amy Schatzer
Shea Schaumann
Na Rae Seo
Lena Steinberg
Jennifer Tangeman
Ryne Van Horn
Brittany Vogt
Colleen White
Thomas Wible
Jane Wilson

 2002 High School Flute Choir Competition

Anna Berry
Erica Brown
Lisa Bryington
Aileen Chang
Megan Cloud
Katherine Cox
Leslie Daniel
Nicholas Dragga
Jessica Finch
Eve Galvani
Mary-Anne Gilbert
David Graham
Katie Haberlan
Sha Jin
Derek A. Johnson
Katie Lowery
Rachel Maclary
Elizabeth Marks
Amanda Mellem
Cheri Mullins
Whitney Reagan
Leslie Marie Richmond
Sarah Ridenour
Jonathan G. Sherman
Jennifer D. Tangeman
Gina Vespa
Thomas J. Wibble
Jane Wilson
Heather Zinninger

 2018 High School Soloist Competition

Irene Kim First Place
Laura Futamura* Second Place
Phoebe Rawn Third Place

 2017 High School Soloist Competition

Jessica Shand* First Place
Ruitong Qin Second Place
Joanna Kim Third Place

 2016 High School Soloist Competition

Lindsey Wong First Place
Jessica Shand* Second Place
Hanna Noh Third Place

 2015 High School Soloist Competition

Ayana Terauchi* First Place
Veronica Zheng Second Place
Shang Cong Lu Third Place

 2014 High School Soloist Competition

Apoorva Rangan First Place
Elizabeth Sperry Second Place
Ramakrishnan Kumaran Third Place
Carlos Aguilar*

 2013 High School Soloist Competition

Catherine Winters First Place
JiHyuk Park Second Place
Kristen Fang Third Place

 2012 High School Soloist Competition

Jennifer Chiang First Place
Dominique Kim Second Place
Elizabeth Sperry Third Place

 2011 High School Soloist Competition

Annie Wu* First Place
Christine Murphy Second Place
Xue Su Third Place

 2010 High School Soloist Competition

Jiweon Ryu First Place
Xue Su Second Place
Jeemini Lee Third Place

 2009 High School Soloist Competition

Jennifer Zhou First Place
Christopher James Second Place
Yidan Zhao* Third Place

 2008 High School Soloist Competition

Elizabeth Lu First Place
Yidan Zhao Second Place
Katherine Griffith Third Place

 2007 High School Soloist Competition

Stephanie Kwak* First Place
Elizabeth Stern Second Place
Elizabeth Lu Third Place

 2006 High School Soloist Competition

Abigail Coffer* First Place
Laura Resnick Second Place
Young Ji Ahn Third Place

 2005 High School Soloist Competition

Paul Gardner First Place
Young Ji Ahn* Second Place
Jihyun Park Third Place

 2004 High School Soloist Competition

Megan Emigh* First Place
Pethrus Gardborn Second Place
Jessica Anastasio Third Place

 2003 High School Soloist Competition

Morrigan O'Brien First Place
Heather Zinninger Second Place
Brandon Simmons* Third Place

 2002 High School Soloist Competition

David Ross First Place
Matthew Roitstein Second Place
Leah Arsenault Third Place
Emily Thomas*

 2001 High School Soloist Competition

Yoo-bin Son First Place
Carolyn Killian Second Place
Sonja Nesvig Third Place

 2000 High School Soloist Competition

Daniel Stein First Place
Elizabeth Diener Second Place
Nathalie Joachim Third Place

 1999 High School Soloist Competition

Mercedes Smith First Place
Daniel Grodzicki Second Place
Prema Kesselman Third Place

 1998 High School Soloist Competition

Elissa Pohorily First Place
Michael Gordon Second Place
Jenny Robinson Third Place

 1997 High School Soloist Competition

Kim Soon Yun First Place
Lisa Marino Second Place
Caroline Kung Third Place

 1996 High School Soloist Competition

Yoo Mee Jung First Place
Dorothy Wu First Place
Elizabeth Phelps Third Place

 1995 High School Soloist Competition

Ann Galbraith First Place
Kaori Fujii Second Place
Yoo Mee Jung Third Place

 1994 High School Soloist Competition

Hannah Hintze First Place
Jessica Huang Second Place
Jun Kubo Third Place

 1993 High School Soloist Competition

Amy Nelson First Place
Sarah Payne Second Place
Gregory Jefferson Third Place

 1992 High School Soloist Competition

Demarre McGill First Place
Arto Artinian Second Place
Jane Yi Third Place

 1991 High School Soloist Competition

Myung Joo Ahn First Place
Mandy DeFilippo Second Place
Jane Yi Third Place

 1990 High School Soloist Competition

Avichai Ornoy First Place
Hyun Jung Park Second Place
Elizabeth Rowe Third Place

 1989 High School Soloist Competition

Maria K. Harding First Place
Cinnamon Creeden Second Place
Suhnyoung Yoon Third Place

 1988 High School Soloist Competition

Daniella Rangel First Place
Elizabeth Cody Second Place
Dionne Marie Hansen Third Place

 1987 High School Soloist Competition

Jennifer Mary Hambrick First Place
Kirsten Larsen Second Place
J. Paul Lyttle Third Place

 2018 Jazz Artist Competition

Elsa Nilsson First Place
Nilton Antonio Moreira Second Place
Alex Lui Third Place

 2016 Jazz Artist Competition

Shun Katayama
Tupac Ulloa

 2014 Jazz Artist Competition

Sarpay Özçagatay
Rit Xu

 2012 Jazz Artist Competition

Bill McBirnie
Kenny Stahl

 2017 Jazz Flute Big Band Competition

Michael Abresch
Ixchel Betancourt
Susan Crane
Jenny Focht
Michele Gordon
Elizabeth Hodnett
Ruth Kasckow
Andrea Kloehn
Lawrence Liggins
Alex Lui
Tara Meade
Sheri Lyn Muneno
Nancy Newman
John Reid
Donna Sevcovic
Corydon S. Sperry
Terry Wolff

 2015 Jazz Flute Big Band Competition

Michael Abresch
Nathaniel Berman
Andrea Brachfeld
Eden Dunning
Dominique Gagne
Michele Gordon
David Heywood
Elizabeth Hodnett
Gwyn Jones
Ruth Kasckow
Zachary Kellogg
Bryan Kennard
Kristina Lee
Lawrence Liggins
Lisa Lorenzino
Tara Meade
Nancy Newman
Kenneth Powell
John Reid
Matt Riley
Ines Rodriguez
Donna Sevcovic
Ken Sherman
Anthony Westbrook
Brendon Wilkins

 2013 Jazz Flute Big Band Competition

Jamie Baum
Andrea Brachfeld
Fernando Brandão
Bob Chadwick
Michael Cox
Ernesto Fernandez
Ines Rodriguez Flores
Richard Ford
Dominique Gagné
Daniel Joseph Giacobassi
Lise Gilly
Alana Guarino
Elizabeth Braud Hodnett
Kristopher Keith
Zachary Kellogg
Bryan Kennard
Billy Kerr
Paul Lieberman
Lawrence H. Liggins
Bill McBirnie
Ron McCarley
Carol Mellis
Martha Oestreich
Jeanie Pierce
Elena Pinderhughes
John Charles Reid
Matthew K. Riley
Rachel Julianna Rodgers
Jonathan Royce
Jose Valentino Ruiz
Peggy Schnell
Henri Charles Scott
Kim Felder Scott
Donna Sevcovic
Corydon Sperry
Mary Titus
Keith Underwood
Ron Wainwright
Anthony Peter Westbrook
Vicky Prothro Williamson
Rit Xu

 2011 Jazz Flute Big Band Competition

Alexandra Aguirre
Nathaniel Berman
Andrew Chanian
Susan Crane
Richard Ford
Zachary Kellogg
Bryan Kennard
Jane Lenoir
Lawrence Liggins
Lisa Lorenzo
Howard Motteler
Ines Rodriguez
Ken Sherman
Peter Westbrook
Brittany Williams

 2009 Jazz Flute Big Band Competition

Yael Acher
Marc Adler
Tim Armacost
Jamie Baum
Andrea Brachfeld
Bob Chadwick
Alex Coke
John Paul Croarkin
Richard Ford
Dominique Gagné
Kris Keith
Zachary Kellogg
Bryan Kennard
Billy Kerr
Bradley Leighton
Bill McBirnie
Enrique Mendez
Howard Motteler
Kenny Powell
Michael Reichman
Rachel Rodgers
Jonathan Royce
Donna Sevcovic
Pamela Sklar
Stan Slotter
Diana Tucker
Mark Weinstein
Peter Westbrook
Deanna Witkowski
Carlos Xavier

 2017 Jazz Flute Masterclass Competition

Michael Abresch
Alex Lui
Sheri Lyn Muneno

 2015 Jazz Flute Masterclass Competition

David Heywood
Kenneth Powell
Brendon Wilkins

 2013 Jazz Flute Masterclass Competition

Dominique Gagné
Remigijus Kazukauskas
Richard Warner

 2011 Jazz Flute Masterclass Competition

Andrew Ohanian
Rumi Patterson
Rit Xu

 2009 Jazz Flute Masterclass Competition

Yukari 
Mark Weinstein
Louisa West

 2007 Jazz Flute Masterclass Competition

John Croarkin
Kristopher Keith

 2005 Jazz Flute Masterclass Competition

Craig Stephen Leake
Tony Scott Lotven
Jose Valentino Ruiz

 2003 Jazz Flute Masterclass Competition

Bill McBirnie
Delandria Mills
Kenneth E. Powell

 2018 Masterclass Performers Competition

Nicholas Buonanni
Katherine Grischow
Shawn Harris
Hannah Peterson
Tyler Shropshire
Euna Sim

 2017 Masterclass Performers Competition

Nicholas Buonanni
Abby Easterling
Melissa Merkel
Alyssa Primeau
James Thompson
JennaMarie Warfield

 2016 Masterclass Performers Competition

Megan Pan
Deanna Pyeon
Elizabeth Salerno
Mingu Son
You Yang
Chaoyue Zhang

 2015 Masterclass Performers Competition

Jacqueline Berndt
Irissa Hubka
Natalie Jefferson
Eric Leise
Krista Pack
Turi Scilipoti

 2014 Masterclass Performers Competition

Lindsay Bryden
Ayca Cetin
Brooke Harris
Min Hee Kim
Jeemini Lee
Hyejeong Ryu
Luke Shultz
Jennifer Slaughter
Philip Snyder

 2013 Masterclass Performers Competition

Lauren Asimakoupoulos
Sarah Benton
Bridget Bertoldi
Laura Clapper
Emily Duncan
Roya Farzaneh
Margaret Gregory
Hannah Hammel
Allison Jayroe
Samantha Marshall
Gabriella Roderer
Leo Sussman
Terence Teow
Seung Jae Yoo
Ryan Zerna

 2012 Masterclass Performers Competition

Hyunmin Choo
Allison Emerick
Hannah Hammel
Bethany Padgett
Hye-Jin (Helen) Park
Emily Rudovsky

 2011 Masterclass Performers Competition

Karen Gallant
Michael Hoover
Lindsay Leach
Sarah Shapiro
Emily Stanek
Shauna Thompson
Erin Torres

 2010 Masterclass Performers Competition

Julie Baker
Katherine Francis
Eva Ryan
Katherine Standefer
Sarah Tran
Chao Wang

 2009 Masterclass Performers Competition

Sonia Candelaria
Nave Graham
Laura Kaufman
Marisa Kelegian
Yanko Reyes
Jiyun Yi

 2008 Masterclass Performers Competition

Erika Boysen
Rolando Jose Hernandez Gaitan
Maria Harman
Kathryn Ladner
Martha Long
Alexandra Wallin

 2007 Masterclass Performers Competition

Beverly Brossmann
Sarah Carrier
Natasha Haney
Wendy Hebert
Katie Howard
Rachel Woolf

 2006 Masterclass Performers Competition

Megan Cloud
YoungKung Han
Martha Long
Rebecca Povodator
Elise Shope
Elizabeth Wiseman

 2005 Masterclass Performers Competition

Gloria Huh
Seonhee Jang
Jessi Rosinski
I-Yun Tu

 2004 Masterclass Performers Competition

Erin Hunt
Abigail Kegel
Megan Lomonof
Alicia Poot
Sarah Schneider
Melissa Thompson

 2003 Masterclass Performers Competition

Justin Bahrami
Margaret Bennett
Lisa Broniak
Jennifer Lau
Erin McKibben
Katrina Walter

 2002 Masterclass Performers Competition

Margaret Bennett
Tammy Disharoon
Jasmine Jo Hedrick
Jennifer Stewart Hooker
Cheryl Lynn Housten
Sonja Nesvig
Sarah Carter Talley

 2001 Masterclass Performers Competition

Susan Dew
Nicole J. McPherson
Lori Kesner
Kassey LeBow
Helen O. Phillips
Gina Panattoni

 2018 Newly Published Music Competition

 
Full Moon Trio for flute, cello and piano
Blaž Pucihar
Pucihar Music
 
 
Five Duets for Two Flutes
Sadiel Cuentas
Cayambis Music Press
 
 
Trio, op. 65 for Flute in C, Alto Flute and Bass Flute
Ricardo Matosinhos
Scherzo Editions
 
 
Fanfaflut
Roger Derongé
United Music and Media Publishers
 
 
Alma for Alto Flute or Flute and Guitar or Piano
Tom Febonio
Forton Music
 
 
Il Giardino della Casa for Flute, Guitar and Projection
Antonio Gervasoni
Cayambis Music Press
 
 
Chivy
Nicole Chamberlain
Spotted Rocket
 
 
Across the C’s
Adrienne Albert
Falls House Press
 
 
North Star Overture
Peter Senchuk
Forest Glade Music
 
 
Sonata for Flute and Basso Continuo (TWV 41:h4)
Georg Philipp Telemann, ed. Jochen Reutter, Susanne Schrage
Wiener Urtext Edition
 
 
Reverie
Eric Ewazen
Theodore Presser
 
 
Garden of Iniquitous Creatures
Ned McGowan
Donemus
 
 
Bedtime Stories
P. Brent Register
Jeanne Music Publications
 
 
Four Joplin Rags
Scott Joplin, ed. David Gilliland
Theodore Presser
 
 
Six Souvenirs
Robet Russell Bennett
Maurice River Press
 
 
The Continuing Adventures of Dexter the Danger Donkey
Greg Lutz
ALRY Publications
 
 
Three Spirituals
arr. Marietta Simpson, Evelyn Simpson-Curenton
Theodore Presser
 
 
#5 Letters to Wolfgang
Nuno Peixoto de Pinho
Scherzo Editions
 
 
Pop
Timothy Hagen
Owl Glass Music
 
 
Three Nonsense Songs
Liza Lehmann, Lewis Carroll, arr. Mel Orriss
Wonderful Winds
 
 
Libertango
Astor Piazzolla, arr. Mel Orriss
Wonderful Winds
 
 
Pan et les Bergers for solo flute and flute choir
Jules Mouquet, arr. Matt Johnston
ALRY Publications
 
 
Tango Time for solo flute and flute choir
Ricky Lombardo
Lombardo Music Publications
 
 
House of Doors
Sarah Bassingthwaighte
ALRY Publications
 
 
Concerto for Flute
Eugene Magalif
ALRY Publications
 

 2017 Newly Published Music Competition

 
Rumänische Volkstänze for flute and piano
Béla Bartók, arr. Gergely Ittzés
Universal Edition
 
 
Timeless for piccolo and piano
Ken Benshoof
ALRY Publications
 
 
La Sympathie for flute and piano
António José Croner
AvA Musical Editions
 
 
Sparklers for piccolo and piano
ed. Paula Robison
Theodore Presser
 
 
Fantasia sul Flauto magico di W.A. Mozart for flute and piano
Pablo De Sarasate, arr. Pablo Taballione
Riverberi Sonori
 
 
Sonata for flute and piano
Peter Senchuk
Forest Glade Music
 
 
Chaconne from Partita No. 2 in D Minor for flute solo
J.S. Bach, arr. Denis Bouriakov and William Bennett
Theodore Presser
 
 
...for the right reasons for flute solo
Fabio Cachão
Scherzo Editions
 
 
Asphyxia for flute solo
Nicole Chamberlain
Spotted Rocket Publising
 
 
Concertstück Op. 3 for flute and piano
Joachim Anderson, ed. Kyle Dzapo
Musikverlag Zimmermann
 
 
Concerto in Three Movements for piccolo and orchestra
Ken Benshoof
ALRY Publications
 
 
6 weeks to finals: the complete system for audition success
Sharon Sparrow
Theodore Presser
 
 
Baroque studies for modern flute
Elizabeth Walker
Wonderful Winds
 
 
Temperamental Triodes for alto flute, bass flute and contrabass flute
Jonathan Cohen
Tetractys Publishing
 
 
Pixie Politics for flute quartet
Dana H. Joras
ALRY Publications
 
 
Traveling for flute and alto flute
Ricardo Matosinhos
Scherzo Editions
 
 
Two Intermezzi for flute trio
C.H.H. Parry, arr. Robert Rainford
Forton Music
 
 
Little Suite of Mythological Beings for flute quartet
Anže Rozman
ALRY Publications
 
 
Dance Macabre for flute quintet
Camille Saint-Saens, arr. Gudrun Hinze
ALRY Publications
 
 
Much Balding in The Marsh for flute quintet
Geoff Warren
Forton Music
 
 
Wail for flute and trombone
Nicole Chamberlain
Spotted Rocket Publising
 
 
Nastrond for flute and guitar
Jeffrey Holmes
Les Productions d’oz/Dobermann-Yppan
 
 
Ragmala for double wind quintet
Liz Sharma
Forton Music
 
 
Spirals of Light for flute, cello and piano
Meira Warshauer
Hildegard Publishing Company
 
 
Flutes of Nature for flute choir
Jonathan Cohen
Falls House Press
 
 
March of the Trolls for flute orchestra
Edward Grieg, arr. Mel Orriss
Wonderful Winds
 
 
Tahiti Trot for flute choir
Dmitri Shostakovich, arr. Mel Orriss
Wonderful Winds
 
 
Talisman for flute orchestra
Alexandra Molnar Suhajda
ALRY Publications
 
 
Pirates' Escapade for flute choir
Christina Wetzler
ALRY Publications
 
 
Quinteto de Sopros Op. 56
António Victorino D’Almeida
AvA Musical Editions
 

 2016 Newly Published Music Competition

 
Sonate for flute and piano
César Frank, arr. Douglas Woodfull-Harris
Bärenreiter Verlag
 
 
Feathers and Wax for flute and piano
Amanda Harberg
Theodore Presser Company
 
 
Wer hat dies Liedel erdacht? Five Selected Songs for flute and piano
Gustav Mahler, arr. Ronald Kornfeil, ed. Emmanuel Pahud
Universal Edition
 
 
Rickshaw Zip for piccolo and piano
Ned McGowan
Donemus Special Series
 
 
Rituals for flute and piano
Blaž Pucihar
Pucihar Music
 
 
Eight Pieces for piccolo (or concert flute) and piano
Hans-André Stamm
Notenverlag Hans-André Stamm
 
 
O motivo da menina Laite
André M. Santos
Scherzo Editions
 
 
Lu for solo piccolo
Boris Alvardo
Cayambis Music Press
 
 
Fantasie
Gabriel Fauré, arr. Robert Webb, ed. Judy Nishimura
ALRY Publications
 
 
Concerto Elegia
Ellen Taaffe Zwilich
Theodore Presser Company
 
 
Vibrato Workbook, Volume 2
Chris Potter
Falls House Press
 
 
Fluting Stars, Volumes 1 & 2
Blaž Pucihar and Ana Kavic Pucihar
Pucihar Music
 
 
Fantasie Pastorale Hongroise for flute quintet
Franz Doppler, arr. Gudrun Hinze
ALRY Publications
 
 
Socotra for flute quartet
Russell Hepplewhite
Forton Music
 
 
Irish Trio Collection
Ricky Lombardo
Lombardo Music Publications
 
 
Les Folies d’Espagne for flute quintet
Marin Marais, arr. Gudrun Hinze
ALRY Publications
 
 
Sfavillante: Flute Trio
Vincenzo Sorrentino
Forton Music
 
 
The Bestiary for soprano and flute (piccolo, C flute, alto flute)
Donald Draganski
ALRY Publications
 
 
La Serenata: Italian Serenades and Love Songs for flute and guitar
Paula Robison and Frederic Hand
Theodore Presser Company
 
 
Forest Devil Waltzes (on themes of Emil Waldteufel) for two piccolos, three C flutes, alto flute, bass flute, and piano
Dan Welcher
Theodore Presser Company
 
 
Cape May Breezes for wind quintet
Daniel Dorff
Theodore Presser Company
 
 
Lincolnshire Posy for wind quintet
Percy Grainger, arr. Mark Graig
ALRY Publications
 
 
Flute 66 for flute choir
Jonathan Cohen
ALRY Publications
 
 
Fanfare pour preceder "La Peri”
Paul Dukas, arr. Martin Melicharek
ALRY Publications
 
 
Beyond the Night Sky
Peter Senchuk
Forest Glade Music
 

 2015 Newly Published Music Competition

 
Sonata (Three Lakes) for flute and piano
Daniel Dorff
Theodore Presser Company
 
 
Birds of Paradise
Shulamit Ran
Theodore Presser Company
 
 
Baroque Flute Studies
Elizabeth Walker
Wonderful Winds
 
 
Wild Nightingale
Brandy Hudelson
ADJ•ective New Music
 
 
Kadenzen: Cadenzas to Mozart's Flute Concerti
Emmanuel Pahud
Universal Edition
 
 
Three Slavonic Dances for flute quartet and piano
Antonín Dvorák, arr. Judy Nishimura
ALRY Publications
 
 
Loops for flute quartet
Brandy Hudelson
ADJ•ective New Music
 
 
Chrysalis for flute sextet
Catherine McMichael
ALRY Publications
 
 
A Midsummer Night's Dream for flute quintet
Felix Mendelssohn, arr. Gudrun Hinze
ALRY Publications
 
 
Fluty-Flute for two flutes
Petar Obradovic
ALRY Publications
 
 
Underwater Flowers for two bass flutes
Gary Schocker
Theodore Presser Company
 
 
Sonate for Flute, Viola, and Harp
Claude Debussy, ed. Carl Swanson
Carl Fischer Music
 
 
Swinging Counterpoint for wind quartet
Armando Ghidoni
Alphonse Leduc
 
 
Book of Memory for flute, viola, and harp
Paul Lansky
Carl Fischer Music
 
 
Quintet for a Day
Carter Pann
Theodore Presser Company
 
 
Rainbow Measures for flute ensemble
Rob Keeley
Tetractys Publishing
 
 
Variations on an Ancient Pavane for flute ensemble
Ervin Monroe
Little Piper
 
 
LA Rhapsody for piccolo and flute ensemble
Peter Senchuk
Forest Glade
 
 
Jazzy Due for flute and vibraphone
Petar Obradovic
ALRY Publications
 

 2014 Newly Published Music Competition

 
Piccolo Moods
Blaž Pucihar
ALRY Publications
 
 
Sonatine for flute and piano
Lauren Bernofsky
Theodore Presser Company
 
 
Sonata No. 2 for flute and piano
Eric Ewazen
Theodore Presser Company
 
 
Partita for Flute Solo (BWV 1013)
J.S. Bach, ed. Dagmar Glüxam
Wiener Urtext Edition, Schott/Universal Edition
 
 
Sonata for Flute Solo (Wq 132/H 562)
C.P.E. Bach, ed. Jochen Reutter
Wiener Urtext Edition, Schott/Universal Edition
 
 
The New Flute: Workbook & DVD
Tilmann Dehnhard
Universal Edition
 
 
Coppelia: Prelude et Mazurka
Léo Delibes, arr. Shaul Ben-Meir
Megido Music Publications
 
 
Flute 103: Mastering the Basics
Patricia George and Phyllis Avidan Louke
Theodore Presser Company
 
 
Yearning: Hrepenenje for flute quartet
Crt Sojar Voglar
ALRY Publications
 
 
Six Sonatas for Two Flutes Op. 2
Georg Philipp Telemann, ed. Jochen Reutter and Susanne Schrage
Wiener Urtext Edition, Schott/Universal Edition
 
 
Two Preludes for flute and marimba/vibraphone
Katherine Hoover
Papagena Press
 
 
Klezmer Suite for flute/bass flute and guitar
Carl Dimow
ALRY Publications
 
 
Fully Dressed
Peter Senchuk
Forest Glade Music
 
 
Hansel and Gretel Overture
Engelbert Humperdink, arr. Matt Johnson
ALRY Publications
 

 2013 Newly Published Music Competition

 
Totem
Gergely Ittzés
Falls House Press
 
 
For piccolo
Jean-Michel Damase
Gérard Billaudot Éditeur     
 
 
Flute 102: Mastering the Basics
Patricia George and Phyllis Avidan Louke
Theodore Presser Company
 
 
Five Lyrics for flute and piano
Jan Krzywicki
Tenuto Publications
 
 
Sonata for flute and piano
Gaetano Donizetti
Riverberi Sonori
 
 
J. S. Bach Overture - Suite in B Minor BWV 1067 - informed performance edition for flute and keyboard
J.S. Bach, ed. Betti Bang Mather and Dean M. Karns
Theodore Presser Company
 
 
Harmony in Blue and Gold for 3 flutes (1st doubles piccolo) and alto flute
Eric Ewazen
Theodore Presser Company
 
 
Curves for three flutes and piano
Ian Clarke
IC Music
 
 
Echoes of the Ancients
Sarah Bassingthwaighte
ALRY Publications
 
 
All That I Could for flute, cello and piano
Damian Gallagher
Arabella Score Publications
 
 
Urban Jungle for flute (piccolo), clarinet (bass clarinet), violin, violoncello, piano, and percussion
Aleksander Sternfeld-Dunn
ALRY Publications
 
 
Compatible Trios for Winds
Larry Clark
Carl Fischer Music
 
 
Autumn Vespers
Alexandra Molnar-Suhajada
ALRY Publications
 
 
Inno for Joueurs
Vincento Sorrentino
Forton Music
 
 
Remembrances - Volume 1: Debussy
Kelly Via
Nourse Wind Publications
 
 
A Little Norwegian Suite
Edvard Grieg, arr. Tonje Elisabeth Berg
ALRY Publications
 

 2012 Newly Published Music Competition

 
Argyle Street: Six Pieces for Flute Quartet
David L. McIntyre
Roy Street Music
 
 
Eventide Soliloquy
Paige Dashner Long
Falls House Press
 
 
Flautista: A Suite of Latin Dances, Volume 2
John W. N. Palmer
Nourse Wind Publications
 
 
Peer Gynt, Suite No. 1
Edvard Grieg, arr. Shaul Ben-Meir
Megido Music Publications
 
 
Tunebook for Woodwind Quintet
William Averitt
Falls House Press
 
 
Special Fingerings for Advanced Flutists
Ervin Monroe
Little Piper
 
 
Sonata for Flute and Piano
Cynthia Folio
Portfolio Publications
 
 
Poco Allegretto from Symphony No. 3
Johannes Brahms, arr. Shaul Ben-Meir
Megido Music Publications
 
 
Variations on "Time and Time Again"
Sebastian Currier
Carl Fischer Music
 
 
Danza de la Mariposa
Valerie Coleman
Theodore Presser Company
 
 
Etudes for flute
Katherine Hoover
Papagena Press
 
 
Flute Debut: 12 Easy Pieces for Beginners
James Rae
Universal Edition
 

 2011 Newly Published Music Competition

 
Overtones: A Comprehensive Flute Series
The Royal Conservatory
Frederick Harris Music
 
 
Canzone
Ricky Lombardo
Lombardo Music Publications
 
 
Flutter and Flit for solo flute
Gary Schocker
Theodore Presser Company
 
 
Melange of Neumes
Stephen Lias
ALRY Publications
 
 
Enigma Variations
Edward Elgar, arr. Shaul Ben-Meir
Megido Music Publications
 
 
Velocity for flute and piano
Kenji Bunch
Theodore Presser Company
 
 
Metric Measures, Op. 48
Don Stewart
Trillenium Music Company
 

 2010 Newly Published Music Competition

 
A Treasury of Bach Duets
J.S Bach, arr. Daniel Dorff
Theodore Presser Company
 
 
Concerto for Flute Choir
W.A. Mozart, arr. David H. Bailey
Falls House Press
 
 
Difficile ma possibile
Francesco Santucci
Riverberi Sonori
 
 
Diverse Duets
Gary Schocker
Theodore Presser Company
 
 
Echoes of Sarah for flute ensemble
Robert Raines
Falls House Press
 
 
Eight Visions: A New Anthology for Flute and Piano
Marya Martin
Theodore Presser Company
 
 
Jazz Studies
Tilmann Dehnhard
Universal Edition
 
 
Night Music, Op. 109
Lowell Liebermann
Theodore Presser Company
 
 
Salonstücke, Op. 52
Joachim Anderson, arr. Kyle Dzapo
Zimmerman-Frankfurt
 
 
Thirty Caprices, Op. 107
Sigfried Karg-Elert
Urmusik Edition
 
 
Undine Sonata, Op. 167
Carl Reinecke
Universal Edition
 
 
Russian Sailor's Dance
Reinhold Gliere, arr. Ricky Lombardo
Lombardo Music Publications
 

 2008 Newly Published Music Competition

 
Flutes and Vegetables
Jonathan Cohen
Falls House Press
 
 
Concerto for Four Flutes
Georg Philipp Telemann, arr. David H. Bailey
Falls House Press
 
 
Jazz Scale Studies
James Rae
Universal Edition
 
 
Flute Project-New Pieces for Flute Solo
Victoria Borisova-Ollas, David Cutler, Roxanna Panufnik, Arvo Pärt, and Jay Schwartz
Universal Edition
 
 
The Liturgical Flutist: A Method Book & More
Denise La Giglia and Anna Belle O'Shea
GIA Publications
 
 
Sonata for flute and piano
Samuel Adler
Theodore Presser Company
 
 
Twin Trio for Flute, Bb Clarinet, and Piano
Derek Bermel
Peermusic Classical
 
 
Tre duetti italiani
Giovanni Battista Viotti, Luigi Gianella, and Saverio Mercadante, arr. Rien de Reede
Riverberi Sonori
 
 
Tango-Études for flute and piano
Astor Piazzolla
Editions Henry Lemoine
 
 
Three Concertos for Piccolo
Antonio Vivaldi, ed. Zart Dombourian-Eby
Theodore Presser Company
 
 
Angels We Have Heard on High
Ann Cameron Pearce
ALRY Publications
 
 
Two For Two
Katherine Hoover
Papagena Press
 

 2006 Newly Published Music Competition

 
Alto & Bass Flute Resource Book
Christine Potter
Falls House Press
 
 
Sonate for Solo Flute, Op. 34
Arthur Willner, ed. Peter Thalheimer
Zimmermann
 
 
Sechs Sonaten Opus 1 fur 2 Floten (Oboen)
Giuseppe Sammartini, ed. Nikolaus Delius
Zimmermann
 
 
3 Songs from Schwanengesang
Franz Schubert, arr. Theobald Boehm
Zimmermann
 
 
Peregrinations for Two Flutes
Gary Schocker
Theodore Presser Company
 
 
Sonata No. 2 for flute and piano
Martin Amlin
Theodore Presser Company
 
 
Histoire du Tango
Astor Piazzolla, arr. Kari Vehmanen
Editions Henry Lemoine
 
 
Classic Duets for Flute Vol. 2
Various composers, arr. Mary Karen Clardy
Universal Edition
 
 
Three Philosophies
Catherine McMichael
ALRY Publications
 
 
Of Wizards and Witches
Phyllis Avidan Louke
ALRY Publications
 
 
Six Quartets
Johann Joachim Quantz, ed. Mary Oleskiewicz
Steglein Publishing, Inc.
 

 2004 Newly Published Music Competition

 
Great Flute Duos from the Orchestral Repertoire
Jeanne Baxtresser and Renee Siebert
Theodore Presser Company
 
 
Prelude and Dance
Howard Buss
Brixton Publications
 
 
Ballade, Pastorale, and Dance
Eric Ewazen
Southern Music Company
 
 
Quartett for 3 Flutes and Alto Flute
Joseph Drechsler, ed. Peter Thalheimer
Zimmermann
 
 
Sonata No. 2 for flute solo
Harald Genzmer
Schott Music
 
 
Bel Canto Flute: The Rampal School
Sheryl Cohen
Winzer Press
 
 
Sonato No. 3 for flute and piano
Mike Mower
Itchy Fingers Publications
 
 
Concerto for Flute, Strings and Basso
C.P.E. Bach, ed. Ulrich Leisinger and Michael Rautenberg 
Breitkopf & Härtel
 

 2018 Orchestral Audition Masterclass Competition

Nicholas Goodwin First Place
Jeiran Hasan Second Place
Elizabeth Lu Third Place

 2017 Orchestral Audition Masterclass Competition

Leah Stevens First Place
Emma McCartney Second Place
Mingu Son Third Place

 2016 Orchestral Audition Masterclass Competition

Katherine Velasquez First Place
Danielle Stevens Second Place
Elyse Davis Third Place

 2015 Orchestral Audition Masterclass Competition

Luke Fitzpatrick First Place
Turi Scilipoti Second Place
Joshua Romatowski Third Place

 2014 Orchestral Audition Masterclass Competition

Hannah Hammel First Place
Kathleen Winters Second Place
Jenny Lehtonen Third Place

 2013 Orchestral Audition Masterclass Competition

Meera Gudipati First Place
Erin Torres Second Place
James Brinkmann Third Place

 2012 Orchestral Audition Masterclass Competition

Hannah Leffler First Place
James Brinkmann Second Place
Analiese Trimber Third Place

 2011 Orchestral Audition Masterclass Competition

Sarah Tran First Place
Michael Hoover Second Place
Chao Wang Third Place

 2010 Orchestral Audition Masterclass Competition

Annie Elmer First Place
Valerie Estes Second Place
Josefina Mutascu Third Place

 2009 Orchestral Audition Masterclass Competition

Brittany Foster First Place
Jacqueline Arrington Second Place
Erin McKibben Third Place

 2008 Orchestral Audition Masterclass Competition

Erica Peel First Place
Martha Long Second Place
Laura Erickson Third Place

 2007 Orchestral Audition Masterclass Competition

Heather Zinninger First Place
You-Kyoung Kim Second Place
Rebecca Johnson Third Place

 2006 Orchestral Audition Masterclass Competition

Teresa Austin First Place
Elise Shope Second Place
Brianne Sharkey Third Place

 2005 Orchestral Audition Masterclass Competition

Jenny Robinson First Place
Jennifer Nelson Second Place
Abel Delgado Third Place

 2004 Orchestral Audition Masterclass Competition

Amy Taylor First Place
Nicole Esposito Second Place
Margaret Shin Third Place

 2003 Orchestral Audition Masterclass Competition

Emily Gerace First Place
Melanie Schattschneider Second Place
Rachel Lopez Third Place

 2002 Orchestral Audition Masterclass Competition

Melissa Ngan First Place
Lori Kesner Second Place
Gregory Milliren Third Place

 2001 Orchestral Audition Masterclass Competition

Rebecca Powell First Place
Amanda Pond Second Place
Justin Berrie Third Place

 2000 Orchestral Audition Masterclass Competition

Jill Vander Scheer First Place
Jessica Mok Second Place
Jane Yi Third Place

 1999 Orchestral Audition Masterclass Competition

Jennifer Wheeler First Place
Heather Verbeck Second Place
Jane Wei Third Place

 1998 Orchestral Audition Masterclass Competition

Haeyoun Choi First Place
Natalie Debikey Second Place
Britt East Third Place

 1997 Orchestral Audition Masterclass Competition

Kara DeRaad Second Place
Wendy Cohen Third Place
Colleen Countryman Third Place

 1996 Orchestral Audition Masterclass Competition

Anita Thesen First Place
April Clayton Second Place
Jennifer Dame Third Place

 1995 Orchestral Audition Masterclass Competition

Alison Brown Freedy First Place
Melissa Haisten Second Place
Beth Chandler Third Place

 1986 Orchestral Audition Masterclass Competition

Philip Dikeman First Place
Claudia Walker Second Place
Bart Feller Third Place

 1985 Orchestral Audition Masterclass Competition

Amy E. Hughes First Place
Susan Leitzke Second Place
Jeffery Zook Third Place

 1984 Orchestral Audition Masterclass Competition

Heidi Ruby First Place
Valerie Potter Second Place
Susan Glaser Third Place

 1983 Orchestral Audition Masterclass Competition

Linda Toote First Place
Janet Arms Second Place
Debra Cross Third Place

 1982 Orchestral Audition Masterclass Competition

Barbara Hopkins First Place
Amy Hamilton Second Place
Wendy Williams Third Place

 1981 Orchestral Audition Masterclass Competition

Zart Dombourian-Eby Second Place
Carol Brown Third Place

 2018 Piccolo Artist Competition

Maddilyn Goodwin*
Heili Rosin First Place
Marjolein Lemmens Second Place
Cinzia Zucchi Third Place

 2016 Piccolo Artist Competition

Cara Dailey First Place
Rachel Ordaz* Second Place
Mariaceli Navarro Salerno Third Place

 2014 Piccolo Artist Competition

Jenni Miller First Place
Sarah Pyle Second Place
Ilonka Kolthof Third Place

 2012 Piccolo Artist Competition

Zachariah Galatis First Place
Courtney Morton Second Place
Jennifer Bouton Third Place

 2010 Piccolo Artist Competition

Anke Lauwers First Place
Thomas James Wible Second Place
Jenny Robinson Third Place

 2008 Piccolo Artist Competition

Karen Eichinger First Place
Virginia Crabtree Second Place
Jihye Choi Third Place

 2006 Piccolo Artist Competition

Pethrus Gardborn First Place
Jenny M. Robinson Second Place
Laura Rakel Third Place

 2004 Piccolo Artist Competition

Jennifer Hackett First Place
Caitlyn Valovick Second Place
Sarah Wimmer Third Place

 2002 Piccolo Artist Competition

Kate Prestia-Schaub First Place
Frances Tate Second Place
Colleen Matheu Third Place

 2000 Piccolo Artist Competition

Erinn Frechette First Place
Jennifer Hackett Second Place
Natalie M. Boyd Third Place

 1998 Piccolo Artist Competition

Wendy Wilhelmi First Place
Claire Genewein Second Place
Luellyn K. North Third Place

 1996 Piccolo Artist Competition

Betty Douglas First Place
Alison Brown Freedy First Place
Wendy Wilhelmi Third Place

 1995 Piccolo Artist Competition

Rebecca West First Place
Alison Potter Second Place
Alison Brown Freedy Third Place

 1993 Piccolo Artist Competition

Shannon Finney First Place
Mary Kay Ferguson Second Place
Kathleen Dyer Third Place

 2015 Piccolo Masterclass Competition

Jinyoung Choi
Holly Rosenberg
Danielle Stevens

 2013 Piccolo Masterclass Competition

Christian Gonzalez
Hea Ri Kim
Bethany Padgett

 2011 Piccolo Masterclass Competition

Krystle Jones
Jessica Patchett
Jilene VanOpdorp

 2010 Piccolo Masterclass Competition

Stephanie Miller
Lauren Waidelich

 2009 Piccolo Masterclass Competition

Jennifer Ann Cunningham
Zachariah C. Galatis
Jenni L. Miller

 2007 Piccolo Masterclass Competition

Angela Joy McCuiston
Stephanie Miller
Jessica Raposo

 2017 Piccolo Orchestral Audition Masterclass Competition

Alexandria Hoffman First Place
Leah Stevens Second Place
Heidi Keener Third Place

 2018 Professional Flute Choir Competition

Linda Bailey
Laura Benning
Renae Block
Bonnie Cochran
Judy Diez d'Aux
Cassandra Eisenreich
Emily Engebretson
Debbie Gilbert
Virginia Hudson
Hal Ide
Taylor Irelan
Rose Johnson​
Kristen Kean
Lindsay Kimbley
Jessica Leeth
Rita Linard
Karl Lutgens
Julie McDonald
Dorli McWayne
Julie Meschko
Dan Parasky
Diana Sipes
Debra Stombres
Rachel Taylor Geier
David Tickton

 2017 Professional Flute Choir Competition

Linda Bailey
Laura Benning
Alice Collazo
Rachel Decker
Cassandra Eisenreich
Pamela Fisher
Debbie Gilbert
Janee Gilliland
Dawn Grapes
Laura Gustavsen
Virginia Hudson
Hal Ide
Rose Johnson
Lindsay Kimbley
Rita Linard
Phyllis Louke
Karen McClintock
Dorli McWayne
Alison Mossey
Nancy Mulholland
Corinna Muller
Lauren Robbins-Pollack
Debra Schild
Diana Sipes

 2016 Professional Flute Choir Competition

Cassandra 
Elise Allen
Linda Bailey
Luisa Cartagena
Bonnie Cochran
Rachel Decker
Judy Diez d'Aux
Kathy Farmer
Yu Fujii
Debbie Gilbert
Virginia Hudson
Rose Johnson
Kristen Kean
Treese Kjeldsen
Phyllis Louke
Michael Mantz
Dorli McWayne
Alison Mossey
Debra Schild
Katie Shelton
Lucille Snell
Kelly Via

 2015 Professional Flute Choir Competition

Linda Bailey
Judy Diez d'Aux
Adrian Dee
Barbara Eberhart
Cassandra Eisenreich
Laura Gustavsen
Rose Johnson
Lindsay Kimbley
Denise Koncelik
Cheryl Lamb
Melissa Lambert
Judi Lampert
Rita Linard
Phyllis Louke
Dorli McWayne
Nancy Mulholland
Rebecca Murphy
Joyce Oakes
Daniel Parasky
Lauren Robbins-Pollack
Debra Schild
Debra Stombres
Kelly Via
Lenora Warkentin

 2014 Professional Flute Choir Competition

Linda Bailey
Laura Benning
Lisa Book
Judy Diez d'Aux
Barbara Eberhart
Kathy Farmer
Debbie Gilbert
Laura Gustavsen
Donna Hryniewicki
Rose Johnson
Linda Kirkpatrick
Cheryl Lamb
Dorli McWayne
Rebecca Murphy
Joyce Oakes
Megan Pettitt
Debra Schild
Naomi Seidman
Lucy Snell
Janet Stodd
Kelly Via
Wendy Willis

 2013 Professional Flute Choir Competition

Linda Bailey
Lindsay Bartlett
Lindsay Beasley
Laura Benning
Lisa Book
Jenny Cline
Barbara Eberhart
Kathy Farmer
Debbie Gilbert
Laura Gustavsen
Darlene Hunter
Rose Johnson
Lindsay Kimbley
Linda Kirkpatrick
Denise R. Koncelik
Cheryl Lamb
Judy Lampert
Karen McLaughlin Large
Szu-Yu Cindy Lin
Phyllis Avidan Louke
Dorli McWayne
Judy Moore
Dan Parasky
Debra Schild
Lucy Snell
Janet Stodd
Kelly Via
Liz Williamson

 2012 Professional Flute Choir Competition

Janelle Barrera
Laura Benning
Renee Bhatia
Lisa Book
Judy Diez d'Aux
Adrienne Geffen
K. Dawn Grapes
Laura Gustavsen
Cassy Hewett
Rose Johnson
Cheryl Lamb
Brian Logan
Dorli McWayne
Whitney Farris O'Neal
Kristin Osaki
Dan Parasky
Debra Schild
Lucy Snell
Christen Stephens
Darrin Thaves
Kelly Via
Lenora Warkentin
Penny Zent

 2011 Professional Flute Choir Competition

Cynthia Beausang
Laura Benning
Lisa Book
Judy Diez d'Aux
Jennifer Elliott
Kathy Farmer
Laura Gustavsen
Cassy Hewett
Donna Hryniewicki
Virginia Hudson
Jamie Hunt
Lisa Johnson
Rose Johnson
Melissa Krause
Mary Ellen Kregler
Cheryl Lamb
Dorli McWayne
Sonja Noykos
Whitney Farris O'Neal
Debra C. Schild
Lisa Schroeder
Lucille Snell
Janet Stodd
Kelly Via

 2010 Professional Flute Choir Competition

Lindsay Beasley
Laura Benning
Renée Bhatia
Lisa Book
Katherine Cox
Tabatha Easley
Kathy Farmer
Yuki Fujimura
K. Dawn Grapes
Cassy Hewett
Donna Hryniewicki
Rose Johnson
Denise Koncelik
Cheryl Lamb
Phyllis Avidan Louke
Dorli McWayne
Eunice Jung Eun Oh
Mary Sand
Lisa Schroeder
Diana Sipes
Janet Stodd
Darrin Thaves
Kelly Via
Penny Zent

 2009 Professional Flute Choir Competition

Cathleen Arhelger
Lindsay Beasley
Vicki Bell
Lisa Book
Timothy Bower
Tabatha Easley
Kathy Farmer
Joan da Silva Heit
Ju-Hee Kim
Phyllis Louke
Karen McClintock
Dorli McWayne
Eunice JungEun Oh
Whitney O'Neal
Noelle E. Perrin
Tara Rooksby
Mary Sand
Lisa Schroeder
Heidi Schuller
Debra Stombres
Kelly Via
Cassie White
Penny Zent

 2008 Professional Flute Choir Competition

Lindsay Beasley
Vicki Bell
Laura Benning
Lisa Book
Tina Signorelli Chard
Janet Fleck
Ronda Benson Ford
Kristin Grant
K. Dawn Grapes
Joan da Silva Heit
Samantha Inman
Lisa Busick Johnson
Rose Johnson
Allison Kelsey
Denise R. Koncelik
Phyllis Louke
Dorli McWayne
Erica Michel
Ruth Polcari
Melanie Reif
Lisa Schroeder
Diana Tiffany Sipes
Janice Spooner
Debra Stombres
Kelly Via
Penny Zent

 2007 Professional Flute Choir Competition

Cathleen Sue Arhelger
Lindsay Marie Beasley
Tina M. Beaton
Laura S. Benning
Lisa Book
Kathy F. Farmer
Sherry L. Finzer
K. Dawn Grapes
Joan da Silva Heit
Melissa M. Krause
Melissa A. Lambert
Phyllis Avidan Louke
Mary Elisabeth Matthews
Karen Beth McClintock
Dorli McWayne
Martha G. Oestreich
Carolyn A. Peterson
Mary Novak Sand
Kimberly Scott
Janet L. Stodd
Kelly Via
Penny Zent

 2006 Professional Flute Choir Competition

Alysse Anderson
Cathy Arhelger
Laura Benning
Lisa Book
Sharyn Byer
Carla Colon
Starla Doyal
Tabatha Easley
Valerie Estes
Kathy Farmer
Sherry Finzer
Ronda Benson Ford
K. Dawn Grapes
Maria Haller
Joan da Silva Heit
Meghan Johnson
Boyoung Kim
Melissa Lambert
Phyllis Louke
Karen McClintock
Dorli McWayne
Megan Neal
Mary Sand
Kim Setteducati
Abigail Sten
Shauna Thompson
Kelly Via
Penny Zent

 2005 Professional Flute Choir Competition

Jennifer Amox
Christina Fay Bellotta
Laura Benning
Lisa Book
Sharyn Byer
Kathy Cameron
Sheri Conover
Rhondda Dayton
Georgia Dimaano
Katherine Eans
Kathy Farmer
Janee Gillilland
Joan da Silva Heit
Dawn Hughes
Patricia Hurtado
Hal Ide
Deborah Johnson
Lisa Busick Johnson
Linda Kirkpatrick
Denise Koncelik
Alicia Kosack
Liliana Lazzari
Marla Lee
Phyllis Louke
Karen McClintock
Dorli McWayne
Tamala Miller
Joyce Oakes
Mary N. Sand
Elizabeth Shuhan
Debra Stombres
Darrin Thaves
Kelly Via
Nancy Wilson
Penny Zent

 2004 Professional Flute Choir Competition

Laura Benning
Lisa Book
Bonnie Cochran
Joan Curtiss
Kathy Farmer
Heather Fellenser
Joan da Silva Heit
Deborah Johnson
Lisa Busick Johnson
Denise R. Koncelik
Cheryl Lamb
Karen McClintock
Dorli McWayne
Tam Miller
Joyce Oakes
Karla Ordonez
Sue Ann Bartchy Reinisch
Janet Stodd
Debra Stombres
Kelly Via
Penny Zent

 2003 Professional Flute Choir Competition

Elizabeth Anderson
Laura Benning
Joan Curtis
Gail Dawson
Kathy Farmer
Donna Haddock
Cathy Hancock Hicks
Treese Kjeldsen
Phyllis Louke
Karen McClintock
Alice McGonigal
Dorli McWayne
Joyce Oakes
Rebecca Jean Smith
Debra Stombres
Kelly Via
Penny Zent

 2002 Professional Flute Choir Competition

Alexandra Baldwin
Lisa Book
Michael Bowyer
Sharyn Byer
Virginia Church
Sheri Conover
Joan Curtiss
Kathy Farmer
Ronda Benson Ford
Leslie Graham
Anna Whitlock Henry
Kimberly Hudson
Deborah Johnson
Melissa Jurick
Boyoung Kim
Lucy Kowalskim
Phyllis Avidan Louke
Veronica Mascero
Karen McClintock
Dorli McWayne
Cheryl Meisenheimer
Joyce Oakes
Wendy Pender-Cudlip
Margaret Redcay
Shelly Rouse-Freitag
Lauren Sites
Marla Snyder
Janet Stodd
Debra Stombres
Kelly Via
Penny Zent

 2018 Young Artist Competition

Jessica Petrasek*
Catherine Winters Boyack First Place
Marley Eder Second Place
Daniel Gallagher Third Place

 2017 Young Artist Competition

Victor Wang* First Place
Alison Fierst Second Place
Pauline Jung Third Place
Hannah Leffler Third Place

 2016 Young Artist Competition

Hannah Hammel* First Place
Ayana Terauchi Second Place
Patrick Tsuji Third Place

 2015 Young Artist Competition

Ramakrishnan Kumaran First Place
Mira Magrill* Second Place
Martha Long Third Place

 2014 Young Artist Competition

Seth Morris First Place
Benjamin Smolen Second Place
Ji Weon Ryu Third Place

 2013 Young Artist Competition

Emi Ferguson First Place
Xue Su Second Place
Jessica Petrasek Third Place

 2012 Young Artist Competition

Laura Kaufman First Place
Abi Coffer* Third Place
Joanna Wu Third Place

 2011 Young Artist Competition

Jihoon Shin First Place
Chris James Second Place
Angel Hsiao Third Place

 2010 Young Artist Competition

Mercedes Smith First Place
Kelly Sulick Second Place
Sung Woo Steven Kim Third Place

 2009 Young Artist Competition

Brook Ferguson First Place
Terri Sanchez* Second Place
Judy White Third Place

 2008 Young Artist Competition

Daniel Velasco First Place
Sarah Frisof Second Place
Pethrus Gardborn Third Place

 2007 Young Artist Competition

Hye Sung Choe First Place
Gregory Milliren Second Place
Rachel Taratoot Ciraldo* Third Place

 2006 Young Artist Competition

Leah Arsenault First Place
Sarah Brady* Second Place
Alicia DiDonato Third Place

 2005 Young Artist Competition

Julietta Curenton First Place
Gloria Huh Second Place
Mercedes Smith* Third Place

 2004 Young Artist Competition

Virginia Broffitt First Place
April Clayton* Second Place
Sean Owen Second Place

 2003 Young Artist Competition

Yong Ma First Place
Jennifer Regan First Place
Andrea Maisonpierre Third Place
April Clayton*

 2002 Young Artist Competition

Erinn Elyse Frechette-Foster First Place
Kristen Bacchiocchi Second Place
Vanessa Holroyd* Third Place

 2001 Young Artist Competition

Monica Daniel First Place
Jennifer Nitchman First Place
Jennifer Parker-Harley Third Place

 2000 Young Artist Competition

Elizabeth Rowe First Place
Martha Councell Second Place
Nina Perlove Third Place

 1999 Young Artist Competition

Wendy Cohen First Place
Catherine Lum Second Place
Joanna Sisk Third Place

 1998 Young Artist Competition

Christina Jennings First Place
Jennifer Parker Second Place
Deanna Hahn Third Place

 1997 Young Artist Competition

Susanna Self First Place
Kris Guthrie Second Place
Luellyn North Third Place

 1996 Young Artist Competition

Kanae Kikuchi First Place
Deanna Hahn Second Place
Alison Brown Third Place

 1995 Young Artist Competition

Gaspar Hoyos First Place
Amy Michaels-Watt Second Place
Elizabeth Marshall Third Place

 1994 Young Artist Competition

Heather Lockwood First Place
Tanya Dusevic Second Place
Jin Ta Third Place

 1993 Young Artist Competition

Marianne Gedigian First Place
Janne Thomsen Second Place
Melissa Mielens Third Place

 1992 Young Artist Competition

Dominique Etévant First Place
Dana Varelli Second Place
Naoyuki Nozu Third Place

 1991 Young Artist Competition

Catherine Ransom First Place
Naoyuki Nozu Second Place
Catherine Bowie Third Place

 1990 Young Artist Competition

Amy K. Porter First Place
Jeffery Zook Second Place
Debra Reuter-Pivetta Third Place

 1989 Young Artist Competition

Philip Dikeman First Place
Marianne Gedigian Second Place
Linda Verrier Third Place

 1988 Young Artist Competition

Samuel Coles First Place
Catherine Ransom Second Place
Emanuelle Réville Third Place

 1987 Young Artist Competition

Göran Marcusson First Place
Tallon Perkes Second Place
Rachel Holt Third Place

 1986 Young Artist Competition

Mary Kay Fink First Place
Tallon Perkes Second Place
Jeffery Zook Third Place

 1985 Young Artist Competition

Rhonda Larson First Place
Kristin Winter Second Place
Irad Carmi Third Place

 1984 Young Artist Competition

Rachel Brown First Place
Sharon Wood Second Place
Laura Ellen Paulu Third Place

 1983 Young Artist Competition

Richard Davis First Place
Karen Johnson Second Place
Tallon Perkes Third Place

 1982 Young Artist Competition

Adam Kuenzel Second Place
Susan Glaser Third Place
Amy Hamilton Third Place

 1981 Young Artist Competition

Clare Southworth First Place
Beverly Joan Pugh Second Place
Clifford Stone Tretick Third Place

 1980 Young Artist Competition

Linda Chesis First Place
Larry Ink Second Place
Laurel Zucker Third Place

 1979 Young Artist Competition

Susan Marie Klick First Place
Randolph Bowman Second Place
Brad Garner Third Place

 1978 Young Artist Competition

Gary Schocker First Place
Mary Karen Clardy Second Place
Jan Gault Third Place

 1977 Young Artist Competition

Jan Justis Crifonti First Place
Laura Larson Second Place
Tena Hess Third Place

 1976 Young Artist Competition

Maralyn Prestia First Place
Laura Larson Second Place
Patti Adams Third Place

 

*Denotes Best Performance of a Newly Commissioned Piece