Menu Search

2022 Competition Winners & Finalists

Apr 18, 2022, 10:00 AM by Aydan Hensley

Flutists for each competition are listed in alphabetical order. Congratulations to all!

Solo Competitions

Adult Amateur Competition Winners:
The winners will be featured in the fall 2022 virtual event series.
- Carl Gutowski
- Rebecca Sayles

Alto Flute Artist Competition Finalists:
The finalists will compete during the 2022 NFA Convention in Chicago.
- Francesca Arnone
- Jocelyn Crosby
- Alycia Hugo
- Alicia Kosack
- Sam Williams
- Kelly Mollnow Wilson

Convention Performers Competition Winners:
The winners will be featured during the 2022 NFA Convention in Chicago. Repertoire will be selected from the winners of the Newly Published Music Competition.
- Roya Farzaneh
- Kim Fleuchaus
- Victoria A Hauk
- Timothy Mullins
- Jessie Nucho

High School Soloist Competition Finalists:
The finalists will compete during the 2022 NFA Convention in Chicago.
- Macy Gong
- Hyun-ah Kang
- Carolyn Lau
- Destina Sarussi
- Genevieve Skatoff
- Michael Stoica
- Claire Wei
- Chen YiAn

Jazz Artist Competition Finalists:
The finalists will compete during the 2022 NFA Convention in Chicago.
- Joe Anderies
- Sheila del Bosque Fuentes
- Leszek Wisniowski

Junior Soloist Competition Finalists:
The finalists will compete during the 2022 NFA Convention in Chicago.
- Nikka Gershman-Pepper
- Oriana Huang
- Stephanie Kim

Piccolo Artist Competition Semifinalists:
The semifinalists will compete during the 2022 NFA Convention in Chicago.
- María Leiva Sepúlveda
- Ester Esteban Solana
- Dylan Masariego
- Sarah Miller
- Yidi Song
- Erica Vogel

Young Artist Competition Quarterfinalists:
The quarterfinalists will compete during the 2022 NFA Convention in Chicago.
- Gregory Bardwell
- Marah Christenson
- Alexander Day
- Allison DeFrancesco
- Ziqing Guan
- Stephanie Hegedus
- Hillary Horton
- Sophia Jean
- Ann Kuo
- Wen-Hsiu Lai
- Elizabeth Lu
- Hunter O'Brien
- Junhyung Park
- Yidi Song
- You Yang

Masterclass Competitions

High School Masterclass Competition Winners:
The winners will perform in a masterclass during the 2022 NFA Convention in Chicago.
- Ayne Park
- Audrey Yan
- Sofia (Yefan) Zhao

Jazz Flute Masterclass Competition Winners:
The winners will perform in a masterclass during the 2022 NFA Convention in Chicago.
- Bryan Kennard
- Kana Miyamoto
- Teresa Sandragorsian

Junior Masterclass Competition Winners:
The winners will perform in a masterclass during the 2022 NFA Convention in Chicago.
- Catherine Hu
- Ashley Kim
- Katie Lee

Masterclass Performers Competition Winners:
The winners will perform in masterclasses during the 2022 NFA Convention in Chicago.
- Octavia Barbulescu
- Molly Damitio
- Daniel Esperante
- Kamryn Lindley
- Annabel MacDonald
- Caroline Reynolds

Orchestral Audition & Masterclass Competition Finalists:
The finalists will perform a mock audition for placement and perform in a masterclass at the 2022 NFA Convention in Chicago.
- Alyssa Primeau
- Lucy Song
- You Yang

Flute Choir Competitions

Collegiate Flute Choir Competition Winners:
Flute:
- Laura Barba
- Joshua Benitez
- Joseph Boyce
- Stephanie Chuang
- James Collier
- Ethan Dempsey
- Stefany Flota
- Alison Gauvreau
- Katheryn George
- Charlie Grady
- Juan Hernandez
- Kalliopi Katsiris
- Lindsey Kovach
- Julia Leone
- Cassie Lipton
- Anna O'Malley
- Grace Playstead
- Gino Rimanelli
- Lucas Schaefer
- Nichole Thompson
- Naomi Tomko
- Briana Vidal
- Sydney Weiler
- Kaleigh Wills
Piccolo:
- Katelyn Cermak
Alto Flute:
- Nadia Burgess
- Caroline Deitch
- Hugo Romero
- Kendall Stenseth
Bass Flute:
- Brigid Anderson
- Kat Mason
- Heather Van Dommelen
- America Vasquez
Contrabass Flute:
- Andriy Lassowsky

High School Flute Choir Competition Winners:
- Daniel Arakaki
- Gianna Baker
- Erin Chae
- Manami Chiba
- Thomas Chung
- Kaitlyn Dotson
- Sydney Feldman
- Katlyn Frazier
- Kasen Korstanje
- Andrew Lee
- Zoe Lin
- Cadence Liu
- Keith McGill
- Rachel Newman
- Hannah Pingel
- Samuel Ross
- Lilly Walz
- Sophia Wang
- Yu Xiao
- Audrey Yan
- Andy Yin

Professional Flute Choir Competition Winners:
- Linda Bailey
- Vicki Bell
- Paula Bekker Draper
- Judy Diez d'Aux
- Rachel Decker
- Ninfa Garcia
- Rachel Taylor Geier
- Debbie Gilbert
- Laura Gustavsen
- Krista Jobson
- Elizabeth Jolly
- Sydnee Stein Lalwani
- Julie McDonald
- Alison Mossey
- Miriam Nussbaum
- Debra Schild
- Virginia Shingleton
- Diana Sipes
- Marla Snyder
- Nancy Sowers
- Erin Vivero
- Wendy Willis

Non-Performance Competitions

C.R.E.A.T.E Competition Finalists:
- Mary Holzhausen
- Emlyn Johnson
- Lindsay Leach-Sparks
- Megan Maiorana

Flute Choir Call for Scores Competition Winners:
The 1st place composition will be performed by the Collegiate Flute Choir.
- 1st Place: Jeremy Umlauf, Colibri
- 2nd Place: Quinn Mason, 12/13/14
- Honorable Mention: James Kachulis, Three Mediterranean Portraits

Graduate Research Competition Winners:
Each winner will be invited to give a 25-minute presentation summarizing the important contributions of their entries at the 2022 NFA Convention in Chicago.
- Marie Heinrich, Culturally Informed Performance Practice in Iranian Musical Contexts: An Analysis and Performance Guide to the Dastgah-Maqam System in the Flute Music of Reza Vali
- Stephanie Lupo, A Pedagogical Guide to the Piccolo Focusing on Intonation with 39 Original Etudes

Newly Published Music Competition Winners:
Select winning publications will be performed by the winners of the Convention Performers Competition.
PICCOLO
Winner:
- Hall of Ghosts, Amanda Harberg, Theodore Presser Co.
Honorable Mention:
- Zweisitzer (Twoseater), Denhard, Universal
- I'm Migration, Erdal, Tetractys

PEDAGOGY
Winners:
- Flute Zoo, Blocki, Blocki Flute Method, LLC
- Infinity Circular Breathing Course Book, Jarzabek/Swiztek-Zelanza, PCMA
Finalists:
- Beatboxing and Beyond, Matthews and Chamberlain, Spotted Rocket
- The Top Octave Book, George, Theodore Presser Co.
Honorable Mentions:
- It's Performance Day, Herrera, Theodore Presser Co.
- The Caprice Project, Hagen, Owl Glass Music

SOLO FLUTE
Winners:
- 12 Fantasias, Telemann/Garrison, Theodore Presser Co.
- 12 Contemporary Works for flute alone, Assorted/Edited by Henry Gale, ACA
Finalists:
- 21st Century Masterworks, Assorted, ALRY
- Derelict for solo flute, Lee Gannon, ACA
- Pages from My Diary, Seyfrit, ACA
Honorable Mentions:
- Ves Les Cimes, Escaich, Gerard Billaudot
- Sonata for flute solo, Watt, ALRY
- What’s Old is New, Schocker, Theodore Presser Co.

FLUTE DUETS WITH OTHER INSTRUMENTS
Winners: 
- The Flight of the Brave Chicken: Ode to Nina, Ran, Theodore Presser Co.
- Alemana Latina, J.S. Bach arr. Gaspar Hoyos, Tetractys
Honorable Mentions:
- Bambulea for flute and guitar, Navarro, Cayambia Music
- Touring the Hispanic World (Vol. 4) by Camerata Amistad, ALRY

FLUTE DUETS/TRIOS
Winners:
- Sussex Suite by Alexandra Lehmann, Forton
- 12 Duets of Christmas by Gary Schocker, Theodore Presser Co.
Finalists:
- La Tourterelle (The Wren) by Damare, arr. Orriss, Wonderful Winds
- Celtic Trio by Edward Hennessy, arr. Rainford, Forton
- Six Tchaikovsky Duets, arr. Pugh, Wonderful Winds

FLUTE QUARTETS
Winner:
- Cinq Bagatelles, Caterede/du Toit, ALRY
Finalists:
- Quartetto, Ventimigilla, Wonderful Winds
- Starling, Bost-Sandberg, Chromaworks Press

FLUTE AND PIANO
Winners:
- Sonata for Flute and Piano, Ginste, Metropolis
- Aegean Whispers for Flute and Piano Op.4 No.3, Turgay, Yayinlari
Finalists:
- Sonata, Morello, Forton
- 52 Blue, Hasen, ALRY
- Duo, Lemon, Tetractys
- Lyrical Flute Legends, North, Theodore Presser Co.
Honorable Mentions:
- Sonata, Carr, Wonderful Winds
- Ali’l Suite, Ewazen, Theodore Presser Co.
- BitterSweet, Benshoof, ALRY
- Quattro Canzoni, Febonio, Forton
- Springtide Exaltation, Cohen, ALRY

FLUTE AND PIANO TRANSCRIPTIONS
Winners:
- Concerto No.1, Zyman, Theodore Presser Co.
- Jazz Concertino, Senchuk, Forest Glade Music Publishing
Finalists:
- Concerto in E Minor, Mendelssohn/Choi, Theodore Presser Co.
- Schwedische Polska-Lieder op. 50, Andersen, Musikverlag Zimmermann
Honorable Mentions:
- Introduction and Rondo Capriccioso, Saint Saens/Choi, Theodore Presser Co.
- Flute Concerto, Senchuk, Forest Glade Music Publishing

FLUTE WORKS WITH ELECTRONICS
Winners:
- To a Crow by Sophie Pope, Tetractys
- I Will not be Sad in this World by Eve Beglarian, Theodore Presser Co.
Honorable Mention:
- Circles Of Echolocation for Flute with self-generated audio playback, Darleen Mitchell, ACA

FLUTE CHOIR
Winners:
- Breaking Glass, Chamberlain, Spotted Rocket
- Carnival Overture, Op. 92, Dvorak/Ben-Meir, Megido
Finalists:
- Sections from Swan Lake, Tchaikovsky/Ben-Meir, Megido
- For the Beauty of the Earth, Rutter/Johnson, ALRY
- Meditation on "Abide with Me", Via, ALRY
- A Journey with Love, Louke, ALRY
Honorable Mentions:
- Teddy Bears' Picnic, Bratton, Wonderful Winds
- Media Vita, Lassus/Rees, Tetractys

MIXED SMALL CHAMBER MUSIC
Winners:
- Divertimento a Quattro, Castérède, ed. Du Toit, ALRY
- 5 Poems by Frias, Leroy Osmon, ALRY
Finalists:
- Shades of Raindrops, Hong, Tetractys
- Mindstreams by Jackson, Tetractys
- Odd Moments, Lansky, Carl Fischer LLC
Honorable Mention:
- Six Trios by Weissenborn, Arr. Rainford, Forton

LOW FLUTE CHAMBER
Winner:
 - Ballade for Alto Flute, Flugelhorn and piano, Dorff, Theodore Presser Co.
Finalist:
- Big Flutes Happen Here, Cohen, Tetractys
Honorable Mention:
- To Sing, Sweetly, Forever, Register, ALRY

WORKS FEATURING LOW FLUTE
Winner:
- Basilica Deserta, Dehnhard, Universal Edition
Finalists:
- More Nonsense, Chamberlain, Spotted Rocket
- 3 Meditations for Solo Alto Flute, Loeb, ALRY
- Kuikatl for Unaccompanied Bass Flute, NUNEZ, Cayambis Music
Honorable Mentions:
- Wamakaskan, Blackhorse, ALRY
- Fantasy Piece, von Vecsey/ arr. Beyer, ALRY

TRIOS WITH OTHER INSTRUMENTS
Winners:
- Cat and Mouse by Lutz, ALRY
- Bisbiglio, Sungji Hong, Tetractys
Honorable Mention:
- Ma Mere L'Oye for Flute, Oboe and piano by Ravel/Alley, AureaCapra

WOODWIND QUINTETS
Winners:
 - Seis Piezas Populares, Daniel Oropeza, Cayambis Music
- Four Encore Pieces, Cecile Chaminade arr. Peter Merry, Forton
Honorable Mentions:
- Like a twisty turny thing… John Holland, Forton
- Moxie, Nicole Chamberlain, Spotted Rocket