Menu Search

Competition Winners

by Competition

Past winners of NFA competitions have gone on from NFA high school, college, and professional competitions to positions in the nation’s leading orchestras, chamber ensembles, and conservatories.


Alto Flute Artist Competition

2019

Katherine Velasquez 
Nicolas Buonanni
Jerca Novak
1st Place
2nd Place
3rd Place


Baroque Flute Artist Competition

2018

Yasuka Yoshizaki
Evgeniya  Ivanova-Dyatlova
Tomoko Nakama
1st Place
2nd Place
3rd Place

2015

Alexa Raine-Wright
Joshua Romatowski
Mili Chang
1st Place
2nd Place
3rd Place

2012

Nihan Atalay
Joanna Marsden
Joseph Monticello
1st Place
2nd Place
3rd Place

2009

Sarah Paysnick
Andrea LeBlanc
Tammara Phillips
1st Place
2nd Place
3rd Place

2007

Sarah van Cornewal
Sarah Giger
Leighann Daihl
1st Place
2nd Place
3rd Place

2004

Teddie Hwang
Claire Genewein
Eve Friedman
1st Place
2nd Place
3rd Place

2001

Mary Oleskiewicz
Linda Pereksta
Manuel Morales
1st Place
2nd Place
3rd Place

1998

Vincent Touzet
Mary Oleskiewicz
Linda Pereksta
1st Place
2nd Place
3rd Place

1995

Benedek Csalog
Anita Miller-Rieder
Na'ama Lion
1st Place
2nd Place
3rd Place


Baroque Flute Masterclass Competition

2020

The winners of the 2020 competition will be invited to perform at the 2021 convention.

Nayoung Ham
Emma Mellinger
Eva Skanse

2017

Rebecca Garfield
Gemma Goday Diaz Corralejo
Tammara Phillips

2014

Zoe Sorrell
Wendy Willis

2011

Lindsay Leach
Kelly Roudabush

2008

Sara Sclamberg
Kimary Welsh

2006

Rebecca Davidson
Martha Long


Chamber Music Competition

2008

Due East
Terra Voce
Ivy Street Ensemble
1st Place
2nd Place
3rd Place

2006

Windfire Duo
Duo Artus
Ensemble Radieuse
1st Place
2nd Place
3rd Place

2004

Ciraldo Duo
1st Place

2002

Verederos
Scott/Garrison Duo
Origins
Polaris Wind Quintet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place

2000

Les Amis Musicalles
AirFare
The Glorian Duo
1st Place
2nd Place
2nd Place

1998

Calico Winds
2nd Place


Collegiate Flute Choir Competition

2020

The winners of the 2020 competition will be invited to perform at the 2021 convention.
McKayla Clements
Savannah Ekrut
Samantha Graham
Elizabeth Hertzberg
Elisabeth Holley
Cindy Kaiser
Nicole Kammer
Samantha Kochis
John Nguyen
Frances Orteza
Katelyn P. Popp
Joseph Posler
Sarah Potts
Kaitlyn Suttles
Anabel Torres
Emily Warren

2019

Madison Booth
Kayla Bradley
Jeffrey Chapman
Bethany Christensen
Elizabeth Church
Isabella Cisneros
Maria Crowley
Sarah Curtiss
Marlen Diaz
Julia Escobar 
Alison Gauvreau
Shauna Heisler
Hannah James
Samantha Kochis
Megan Lausch
Frances Orteza
Stephanie Pizza
Freddie Powell
Yein Ra
Taylor Rook
Jose Soto
Isabelle Spence
Brenna Wiinanen

2018

Greg Bardwell
Christine Barham
Ben Carlee
Kayla Cieslak
Sydney Eastman
Adrienne Havelka
Heather Havens
Amile Honstein
Stephanie Izaguirre
Joycelyn Jackson
Alice Judy
Nicole Kammer
Floria Kim
Jordan Lilly
Alysabeth Longoria
Brianna Martinez
Monica Martinez
Lilly Mauti
Frances Orteza
Katie Riley
Luz Romero
Gaby Salinas
Sage Tichenor
Katherine Weldon

2017

Christine Barham
Lenia Bolano Herran
Julia Escobar
Jacob Farmer
Faith Galbraith
Meagan Gaskill
Ricardo Gil
Monica Gonzalez
Mikaela Hannon
Paula Hartsough
Amile Honstein
Abigail Huck
Sephanie Izaguirre
Alice Judy
Haeun Kim
Alysabeth Longoria
Timothy Mullins
Meadow Poplawsky
Lauren Reineking
Luz Romero
Brittany St. Pierre
Hannah Tobias
Vincenzo Volpe
Caitlin Wikel

2016

Sean Adamiak
Marcos Alvarez
Jasmine Bailey
Bryan Baker
Adrianna Carrion
Rachel Fleischer
Ricardo Gil
Paula Hartsough
David Jimenez
Olivia Jirousek  
Kaitlin Jones
Kyle Jones
Crisha Joyner
Emily Licholai
Maeve McGonigal
Paloma Pedraza
Bianca Pratte
Rebekah Redford
Daniel Rivas
Melissa Rowl
Jose Soto
Jennifer Stephensen 
Jacquelyn Vaught

2015

Emily Bartz
Madison Bunch
Madeline Cawley
Alice Collazo
Natasha Costello
Flor Cruz
Anne Daley
Anamarie Diaz
Esther Efthimiou
Kellie Henry
Tiffany Jih
Crisha Joyner
Michelle Meadows
Janel Mejia
Alicia Moyer
Gregory Obregon
Laura Papit
Courtney Pham
Megan Reich
Daniel Rivas Jr.
Elizabeth Salerno
Jennifer Stephenson
Jacquelyn Vaught

2014

Marcos Alvarez
Krystal Ankerbrand
Lindsay Baker
Alyssa Baranski
Stephanie Booth
Carly Burkhard
Noelle Campen
Clara Capriotti
Anamarie Diaz
Ann Green
Gabriel Gutierrez
Jessica Hall
Kayla Hanvey
Courtney Harkins
Taylor Jennings
Tiffany Jih
Kaitlin Jones
Emily Matthews
Megan McKinney
Carly Prince
Clarissa Salinas
Rebecca Silverstein
Amanda Sullivan
Jacquelyn Vaught
Laura Wirth

2013

Jasmine Bailey
Stephanie Cary Booth
Megan Brooker
Carly Burkhard
Mari Cho
Rayna Goldsmith
Margaret Gregory
Christopher Gugel
Courtney Harkins
Muhigo Hatsusaka
Mary Love Himebook
Brittany Howard
Eric Leise
Victoria Marts
Amanda Mather
Tamara Riker
Natalie Magana Rodriguez
Kahlise Rotondi
Clarissa Salinas
Michelle Scroggie
Laura Wirth
Sarah Wolf

2012

Sean Adamiak
Holly Clark
Katie Dimick
Deann Duncan
Melissa Gaughan
Rayna Goldsmith
Margaret Gregory
Delara Hashemi
Jana Havens
Sarah Jackson
Jeremy Jimenez
Kendra Kanaversky
Kaitlin Mattison Lee
Clara Manino
Sarrong McIff
Clarice Miller
Charles Page
Teresa Sandragorsian
Danielle Stevens
Audrey Sulit
Amanda Sullivan
Elizabeth Talbott
Aleksandra Tremblay
Sarah Cathryn White
Adam Wisniewski
Sarah Wolf
Jennifer Zarek

2011

Mary Jean Altura
Ashley Beavis
Christine Chesney
Briana Dunn
Daniel Gonet
Brooke Harris
Delara Hashimi
Mugiho Hatusaka
Katie Holzer
Jonathan Huffman
Alaina Langhirt
David Le
Natalie Magana
Katherine Murphy
Rebecca Neal
Charles Page
Mary Pierce
Laura Pillman
Christi Rajnes
Katie Rice
Jennifer Shanahan
Rachel Lynn Smith
Kathryn Whitesel
Meghan Williams
Lindsay Williamson
Christina Wishart
Corinth Young

2010

Dede Andrus
Jennica Bisbee
Brooke Harris
Megan Holland
Alana Jacobs
Julianne Janeway
Hilary Janysek
Samantha Kostelecky
Erica Michel
Jordan Pearson
Christopher Roth
Grace Shepler
Rachel L. Smith
Kathryn Vinod
Alexander White
Corinth Young
Matthew Zavortink

2009

Kelley Barnett
Cain-Oscar Bergeron
Tara Borchert
Lauryn Gould
Eric Griffin
Delara Hashemi
Kathryn Hendrickson
Julianne Janeway
Hilary Janysek
Shari Jefferson
Samantha Kostelecky
Georgia Laughner
KiPum Lee
Courtney Martin
Bethany McAcy
Erica Michel
Christopher Roth
Jodie Rottle
Mallory Sanchez
Rebekah Sanchez
Lindsey Sherman
Ashley Smith
Jessica Vogel
Michelle Vraney


Convention Performers Competition

2020

Bonnie Cochran
Tia Jaynes
Carmen Lemoine
Emily Stanek
Julie Kay Williams

2019

Kristi Ballif
Alan Berquist
Chin-Fei Chan
Alice Collazo
Katie Mess

2018

Nicholas Buonanni
Abigail Graham
Audra Ziegel

2017

Nicholas Buonanni
Gemma Goday Diaz Corralejo
Jiyoun Hur
Kristyn Son

2016

Laura Benning
Tracy Doyle
Robert Southard
Alina Windell

2015

Mary Holzhausen
Sarah McIver
Juliana Overmier
John Ross
Heather Verbec

2014

Mattie Greathouse
Chelsea Koziatek
Janet McKay

2013

Lindsay Bartlett
Karen McLaughlin Large
Evangelina Reyes Lopez
Bethany Padgett
Naomi Seidman

2012

Kristi Ballif
Ayça Cetin
Whitney Farris O'Neal
Nancy Toone

2011

Suzanne Duffy
Jessica Leeth
Bonnie McAlvin
Sarah Miles
Ysmael Reyes

2010

Laura Cooley
Lucie Jones
Kana Murakoshi
Keren Schweitzer

2009

Ellen Huntington
Chia-Jui Lee
Julianna Nickel
Juliana Overmier
Lisa Schroeder
Rie Shimizu

2008

James DeVoll
Jill Heyboer
Lucie Jones
Jennifer Kennard
Heather Small
Qiao Zhang

2007

Melanie Keller
Jennifer Olsen
Karmen Suter
Amy Tully
Jennifer Wheeler

2006

Tabatha Easley
Sherry Finzer
Jennifer Grimm
Tina Kirchner
Kristine Parker
Tony Watson
Mary Joanna White

2005

Francesca Arnone
Lee Ann Chivers
Kelly Ann Kazik
Ellen Rakatansky
Jennifer Rhyne
Elizabeth Shuhan
Darrin Thaves
Mihoko Watanabe

2004

Jessica Barry
Emily Butterfield
Bonnie Cochran
Sandra Cox
Patricia Davila
Jennifer Kuk
Sharon Winton

2003

Sandra Cox
Julia Tunstall

2002

Lee Ann Chivers
Laurie Glencross
Jill Heyboer
Julia Larson Mattern
Nicolas Real


C.R.E.A.T.E. Project Competition (Arts Venture Competition)

2018

LunART Festival

2016

Play It Forward

2014

Flute New Music Consortium


Flute Choir Call for Scores

2020

The winning 2020 composition will be performed by an NFA Flute Choir at the 2021 convention.

Jonathan Cohen - Blueshift Red

2019

Sin Young Park - One Day in November

2018

Henry Bransdorfer - Something…

2017

Nicole Chamberlain - Chivy

2016

Charles Fernandez - A Quiet House and a Mouse

2015

Judy Nishimura - Transverses

2014

Greg Lutz - Niño del Sol

2013

Dana Hansen Joras - Carnival Pieces


Graduate Research Competition

2020

The Modern Twig: Extended Techniques for Piccolo
Gillian Sheppard
University of Toronto

Examining Musical Hybridity and Cultural Influences in Valerie Coleman’s Wish Sonatine and Fanmi Imèn

Brittany Trotter
West Virginia University

2019

Leonard Bernstein's Halil:  Serialism, Eclecticism, and Antagonism in the American Flute Concerto
Elsa Nichols
University of Arizona

L'Instrument during Reve:  An Analysis and Performance Guide to Selected Works for Flute by Nicolas Bacri
James Thompson
Ball State University

2018

The Influences of the French School in Brazilian Pedagogy
Fabiana Dahmer
University of Southern Mississippi

The Flute in Transition: A Comparison of Extant Instruments circa 1650-1715
Kelly Nivison
Indiana University

2017

The Flute in Musical Life in Eighteenth-century Scotland
Elizabeth Cary Ford
University of Glasgow

The Prepared Flute: A Survey of its History, Techniques, and Repertoire
Stacey Lee Russell
University of South Carolina

2016

Mental Discipline and Musical Meaning
Alice Jones
City University of New York

2015

"Constructing the Authentic: Approaching the 6 Tango-Etudes pour Flûte Seule by Astor Piazzolla (1921–1992) for Interpretation and Performance"
Jessica Quiñones
University of Huddersfield

“A Handbook of Solo and Chamber Music for the Flute by Composers from Russia and the Former Soviet Republics”
Ashley Shank
University of Illinois at Urbana-Champaign

2014

“The Flutist as Co-Creator: Composer-Performer Collaboration in the Flute Music of Hungary”
Izabella Bernadet Budai
University of Toronto

“Eastern and Western Aesthetics and Influences in the Twenty-First Century Flute Concerti of Chinese-Born American Composers”
Shelley Smith Martinson
Florida State University

2013

“Producing Incantations: A Practical Guide to Performing Salvatore Sciarrino’s Solo Flute Music”
Roberta Michel
City University of New York

2012

“Voice, Itinerant, and Air: A Performance and Analytical Guide to the Solo Flute Works of Toru Takemitsu”
Elizabeth Robinson
Ball State University - Muncie, Indiana

2011

“The Flute and Piccolo Music of Thea Musgrave: A Performer’s Analysis of the Trio for Flute, Oboe and Piano; Narcissus for solo flute and digital delay; and Piccolo Play for Piccolo and Piano”
Rebecca Johnson
University of Illinois at Urbana-Champaign

"Analysis and Interpretation of Kazuo Fukushima’s Solo Flute Music"
Chung-Lin Lee
University of Washington

2010

“An Application of the Principles of Anatomy, Physiology, and Neurology to the Balance and Playing of the Flute”
Susan D. Fain
University of Oklahoma

“Multicultural Influences in the Music of Isang Yun as Represented in his Concerto for Flute and Small Orchestra”
Ju-Hee Kim
University of Alabama

2009

“Voice of Crumb: George Crumb’s Use of Program in the Chamber Works for Flute”
Julie R. Hobbs
Northwestern

“Krishna Meets Pan: Indian-Western Fusion in Two Works for Flute and Harp by Ravi Shankar and John Mayer”
Lori Ann Kesner
University of Cincinnati

2008

“Situating Schubert: Early 19th Century Flute Culture and the Trockne Blumen Variations, D.802”
Gretchen Rowe Clements
SUNY Buffalo

“Defining the British Flute School: A Study of British Flute Performance Practice 1890-1940”
Jessica Ann Raposo
University of British Columbia

2007

"A Performer’s Guide: Suite Paysanne Hongroise by Béla Bartók/arranged by Paul Arma"
Cristina Ballatori
University of Colorado Boulder

“The Flute Music of Shulamit Ran”
Elizabeth Brightbill
Indiana University

2006

“Dwelling in the Secret: André Jolivet’s Ascèses in the Context of his Life and Philosophy”
Michelle Anne Cheramy
Rice University

“A Symbolist Melodrama: The Confluence of Poem and Music in Debussy’s La Flûte de Pan”
Laurel A. Ewell
West Virginia University

2005

“The Professional Life and Pedagogy of Clement Barone”
Emily J. Butterfield
Ohio State University

“Integrating Extended Techniques into Flute Pedagogy: A Resource Guide for Flutists, Teachers, and Composers”
Leslie Ann Marrs
University of North Carolina at Greensboro

2004

"Twentieth-Century Compositions for the Baroque Flute"
Linda Pereksta
Florida State University

"Ethereal Fluidity: The Late Flute Works of Aaron Copland"
Nina Perlove
University of Cincinnati College-Conservatory of Music

2003

"Form and Lyricism as Elements of Neo-Romanticism in Summer Music Op. 31 by Samuel Barber (1957), with Three Recitals of Selected Works by Bach, Mozart, Hindemith, Handel, Gaubert, and Others."
Hollie Jo Grosklos
University of North Texas

"The Flute Concerto by Carl Nielsen and the Contributions of Holger Gilbert-Jespersen"
Amy Nelson
University of Colorado

2002

"Antoine Reicha's Quartets for Flute and Strings, Op. 98: An Historical Perspective and Stylistic Overview"
Leslie Maaser
Ohio State University

"The Influence of Folk and Popular Music on Twentieh-Century Flute Music of Brazil"
Kristen Smith Stoner
University of Cincinnati College-Conservatory of Music

2001

"A Performance Edition of Charles Kcechliris Les Chants de Nectaire, Opus 198"
Francesca Marie Arnone
University of Miami

"Quantz and the Flute at Dresden: His Instruments, His Repertory and Their Significance for the "Versuch" and the Bach Circle"
Mary Oleskiewicz
Duke University


High School Flute Choir Competition

2020

The winners of the 2020 competition will be invited to perform at the 2021 convention.

Sungeun Bang
Mamata Bhangale
Lorien Britt
Beneditto Caroccio

Cate Collard
Eileen Hung
Ella Hursh
Seohyun Kim
Olivia O’Brien
Lauren Radeschi
Anny Shi
Crystal Suk
Smrithi Upadhyayula
Audrey Yan
Joyce Zhu

2019

Gabriel Canonizado
Lauren Chen
Phoebe Chen
Ashley Fang
Abby Grace
Sandra Hernandez
Mia Heron
Joanna Hsieh
Kimberly Kerr
Sheen Kim
Andrew Liu
Colleen McCracken
Emil Pellett
Sarah Phillips
Grace Pupkiewicz
Laura Rodriguez
Vicky Su
Heather Swartz
Seehanah Tang
Smrithi Upadhyayula
Julia Zielke

2018

Ishika Agrawal
Catherine Balsamo
Kaitlin Gaynor
Maximilian Goolsbey
Jahshanti Henry
Elisabeth Holley
Faith Joo
Darcy Kelley
Sheen Kim
Nicole Laborie
Audrey Lawrence
Hannah Lee
Karina Lee
Anna Li
Elisabeth Naider
Emil Pellett
Katherine Pitts
Sara Shen
Charlotte Strohl
Jennifer Su
Ananya Tadigadapa
Katheryn Uetz
Smrithi Upadhyayula
Deepti Vadhiyar
Katherine Whitney
Jessica Znaniecki

2017

Kinnaly Baccam
Catie Balsamo
Alicia Batalao
Sarah Chen
Amanda Happel
Anna Hu
Lynn Kang
Carinna Kinnaman
Elias Lai
Bonnie Laingen
Brian Liebau
Abigail Lien
Haley Lombardo
Elisabeth Naider
Sarah Null
Caden Sader
Davi Sapiro-Gheiler
Ami Shaw
Juliana Simonfalvi
Adith Srivatsa
Deepti Vadhiyar
Haley Varo
Katherine Whitney
Audrey Yang
Julia Yeh

2016

Justin Au
Catherine Balsamo
Tamar Benami
Elizabeth Blake
Lauren Brady
Maria Crowley
Hailey Everhart
Hannah Fette
Jiayuan Han
Lynn Kang
Bonnie Laingen
Hayden Loeb
Kendall Lowery
Michael McCann
Emily Osborne
Phoebe Rawn
Jonathan Rodriguez
Arin Sarkissian
Rebecca Scimio
Megan Trach
Supriya Weiss
Marie Ybarra
Julia Yeh

2015

Katie Berry
Madison Booth
Sarah Castle
Daniel Chen
Christine Chong
Frank Ge
Cierra Hall
Sarah Harkness
Heather Havens
Dana Herbert
Emily Hook
Hannah Kim
Andrea Kloehn
Jacob Laws
Andrew Liu
Monique Sanford
Yuzhu Shi
Miranda Song
Isita Tripathi
Stephanie Van Fossen
Eliana Van Renterghem
Elizabeth Van Renterghem
Annie Zhao
Helen Zhao

2014

Chaehyun Ahn
Emma Anderson
Katharine Benya
Emma Bezilla
Madison Booth
Luisa Brown
Jessica Chen
Audrey Cullen
Caleb Dilsavor
Michelle Donald
Hailey Everhart
Eliza Fisher
Benjamin Foster
Sarah Harkness
Simone Hendrix
Naomi Hollard
Emily Hook
Mary (Katie) Hook
Rachel Johnstone
Esther Kim
Sol Kim
Katja Kochvar
Rebbeca Krupa
David Liou
Cristina Llacer
Sarah Meidel
Maggie Mischka
Gabriela Nisley
Grace O'Shea
Linda Purdue
Nicole Reed
Erika Rohrberg
Geri Ross
Rebecca Scimio
Jessica Smith
Stephanie Van Fossen
Abigail Walker
Jennifer Wang
Anna Welton-Arndt
Victoria Zhang

2013

Lara Safinaz Balikci
Mia Bergeron
Amanda Branagan
Elissa R. Brown
Josephine Chu
Caleb Dilsavor
Rechel Geiger
Jiaying Han
Sarah Leanne Harkness
Adrienne Havelka
Katie Hook
Nicholas Ioffreda
Max Lin
Sarah E. Meidel
Sarah Kathryn Mitchener
Erin Elisabeth Morrow
Gabriela Nisly
Drew Elizabeth Ramsey
Savannah Rose Ridley
Kaitlyn Ruffing
Justine Patricia Sedky
Arastu Sharma
Jessica Smith
Snigdha Udupi
Victoria Zhang

2012

Oria Alexander
Isaac Alter
Zachary Arend
Bryan Baker
Katie Buchbinder
Haelin Cho
Emily Duncan
Ashley Fleming
Ann Green
Mimi Harding
Tasiaeafe Hiner
Belle Hutchins
Charlie Jacobs
Erin Keppner
Katja Kochvar
Rachel Li
Cindy Lin
Laurella Lutz
Sarah Meidel
Sarah Mitchener
K'Deidra Morrison
Gabriela Nisly
Lucy Schermer
Garbrielle Squillante
Charlotte Zee
Becky Zhang

2011

Oria Alexander
Isaac Alter
Allison Baker
Kelsey Beisecker
Katie Buchbinder
Angela Flanagan
Bethany Frelier
Kelsey Fries
Krysten Geddes
Rechel Geiger
Henry Geraghty
Courtney Harkins
Mary Himebook
Aidah Kaetterhenry
Angela Li
Laurella Lutz
Victoria Marts
Erin Morrow
Millie Nishikawa
Sarah Ohanian
Anna Reitsma
Lucy Rogers
Rebecca Judith Rubinstein
Rebecca Silverstein
Maegan Weaver
Becky Zhang
Erica Zheng

2010

Oria Alexander
Kelsey Beisecker
Elissa Brown
Katie Buchbinder
Lauren Burns
Christine Chu
Samping Chuang
Luis Diaz
Allegra Evert
Courtney Harkins
Alexander Ioffreda
Madhav Iyengar
SoWon Kang
Alexis Kaufman
Kirsten Laman
Victoria Marts
Reba Meyers
Millie Nishikawa
Anna Reitsman
Brandon Rotondo
Kaitlyn Ruffing
Taylor Sims
Ezra Spiro
Taylor Weary
Becky Zhang

2009

Allison Baker
Kathryn Bodnar
Elyssa Bowen
Daniel Casey
Colleen Cleary
Luis Diaz
Nadine Dyskant-Miller
Allegra Evert
Colin Fadzen
Daniel Fanshel
Yae-Jin Ha
Suhyoun Han
Courtney Harkins
Tiffany Hwang
Alexander Ioffreda
Robyn Latchford
Caroline Maley
Kendall McMillen
Flores Ines Rodriguez
Charlotte Roth
Kaitlyn Ruffing
Hannah Saloiye
Avery Sandborn
Alexander So
Jessica Stewart
Elspeth Sweatman
Anna Walsh
Taylor Weary
Mindy Yuan
Erica Zhao
Whitney (Simin) Zhau

2008

Kathryn Bodnar
Allegra Evert
Colin Fadzen
Tim Fernando
Michelle Gonos
Yae-Jin Ha
Rachel Hacker
Lauren Hampton
Courtney Harkins
Chole Hayes
Madhav Iyengar
Annie Jeong
Liz Leimkuehler
Yuening Mao
Reba Meyers
Emily Michelle Pool
Christi Rajnes
Isabella Roden
Wiepie Rojas
Jennifer Rosso
Charlotte Roth
Rachel Smith
Rebecca Smith
Jess Terrell
Lindsey Wheelock
Young Chae Woo
Mindy Yuan
Whitney Zhou

2007

Kirsten Leigh Bickford
Megan M. Blewett
Laura Katherine Bock
Courtney Suzanne Calhoun
Katie Michelle Duffy
Michelle M. Grondin
Joshua W. Hahn
Thomas Jordan Horter
Mythili K. Iyer
Christine Michelle Jehle
Mary Larkin Kearns
Julie Kyong Min Lee
Zandra Sze Wah Man
Stephanie Ann McDonough
Alicia Kay Mielke
Anna Katherine Moeller
Alicia J. Moyer
Alexandria Ryann Parra
Amanda Rose Rodriguez
Wiepie Rojas
Rachel L. Smith
Jorge Fernando Blanco Soto
Erin E. Steele
Amulet C. Strange
Alysha Dawn Suley
Christen Denise Vann
Anna McCachren Walsh
Sarah Jane Weisel
Kelly Patricia Zimba

2006

Kimberly Aron
Weronika Balewski
Kirsten Bickford
Erin Camp
Laura Clapper
Morgan Dice
Hailey Duvall
Leasha Folk
Michelle Grondin
Beth Hines
Thomas Horter
Mythili Iyer
Mary Kearns
Kathleen Leung
Miriam Nussbaum
Seth Parker
Kenan Paulus
Anna Reisenweaver
Michelle Robinson
Heather Runyon
Evy Silvis
Rebecca Springer
Alysha Suley
Britta Swedenborg
Rashimi Trivedi
Kelsey Washburn
Ashley Wilson
Sarah Wood
Gwendolyn Wydra
Kelly Zimba

2005

Ben Beitler
Jonnathan Camacho
Erin Camp
Lisa Duke
Dondi Ellis
Leasha Folk
Lauren Grippenstraw
Kiersten Halladay
Amy Hill
Thomas Horter
Lydia Hsu
Allison Hubbell
Yoon-Chan Kim
Abby Leutzinger
Maya Lewis
Gina Luciani
Rachel Maclary
Mira Magrill
Lisa Mannel
Courtney Martin
Ahmed-Mehdi Najm
Laurel Ocampo
Kumar Prashant
Viviana Santiago
Samantha Schaevitz
Sarah Shin
Synthia Smith
Ashley Stahl
Elizabeth Talbert
Alan Tomasetti
Rashimi Trivedi
Kelsey Washburn

2004

Heidi Baumbach
Jonnathan Camacho
Mimi Campbell
Jennifer Ch'ng
Megan Cloud
Lisa Duke
Eryn Finke
Kelly Hathorne
Maegan Hunt
Diana Jordan
Jessica Keel
Katherine Kelly
Ainsley Land
Youngin Lee
Kathleen Leung
Katie Lowery
Gina Luciani
Rachel Maclary
Mira Magrill
Ashley Mitzel
Amanda Noble
Miriam Nussbaum
Lauren Remmers
Laura Resnick
Emily Romanello
Luke Sattler
Ashley Stahl
Rashmi Trivedi
Allison Wagner
Thomas Wible

2003

Rachel Beetz
Hollie Bell
Jonathon Camacho
Megan Cloud
Sarah Culp
Megan Drummond
Emi Ferguson
Erin Finke
Lisa Follmuth
Katie Hillman
Rika Hood
Katie Howard
Sha Jin
Alexandra Kerr
Grace Kim
Heidi Kim
Monica Lapic
Katie Lowery
Mira Magrill
Amanda Noble
Amy Osborn
Julie Perkins
Angelina Sanfilippo
Amy Schatzer
Shea Schaumann
Na Rae Seo
Lena Steinberg
Jennifer Tangeman
Ryne Van Horn
Brittany Vogt
Colleen White
Thomas Wible
Jane Wilson

2002

Anna Berry
Erica Brown
Lisa Bryington
Aileen Chang
Megan Cloud
Katherine Cox
Leslie Daniel
Nicholas Dragga
Jessica Finch
Eve Galvani
Mary-Anne Gilbert
David Graham
Katie Haberlan
Sha Jin
Derek A. Johnson
Katie Lowery
Rachel Maclary
Elizabeth Marks
Amanda Mellem
Cheri Mullins
Whitney Reagan
Leslie Marie Richmond
Sarah Ridenour
Jonathan G. Sherman
Jennifer D. Tangeman
Gina Vespa
Thomas J. Wibble
Jane Wilson
Heather Zinninger


High School Masterclass Competition

2019

Jooeun Lee
Audrey Yang 


High School Soloist Competition

*Denotes Best Performance of a Newly Commissioned Piece

2020

Delia Zaleski
Erica Wang*
Xiaoxi Li

1st Place
2nd Place
3rd Place

2019

Nadira Novruzov 
Enya Zhang
Xiaoxi Li 

1st Place
2nd Place
3rd Place

2018

Irene Kim
Laura Futamura*
Phoebe Rawn

1st Place
2nd Place
3rd Place

2017

Jessica Shand*
Ruitong Qin
Joanna Kim

1st Place
2nd Place
3rd Place

2016

Lindsey Wong
Jessica Shand*
Hanna Noh
1st Place
2nd Place
3rd Place

2015

Ayana Terauchi*
Veronica Zheng
Shang Cong Lu

1st Place
2nd Place
3rd Place

2014

Apoorva Rangan
Elizabeth Sperry
Ramakrishnan Kumaran
Carlos Aguilar*
1st Place
2nd Place
3rd Place
*

2013

Catherine Winters
JiHyuk Park
Kristen Fang
1st Place
2nd Place
3rd Place

2012

Jennifer Chiang
Dominique Kim
Elizabeth Sperry
1st Place
2nd Place
3rd Place

2011

Annie Wu*
Christine Murphy
Xue Su
1st Place
2nd Place
3rd Place

2010

Jiweon Ryu
Xue Su
Jeemini Lee
1st Place
2nd Place
3rd Place

2009

Jennifer Zhou
Christopher James
Yidan Zhao*
1st Place
2nd Place
3rd Place

2008

Elizabeth Lu
Yidan Zhao
Katherine Griffith
1st Place
2nd Place
3rd Place

2007

Stephanie Kwak*
Elizabeth Stern
Elizabeth Lu
1st Place
2nd Place
3rd Place

2006

Abigail Coffer*
Laura Resnick
Young Ji Ahn
1st Place
2nd Place
3rd Place

2005

Paul Gardner
Young Ji Ahn*
Jihyun Park
1st Place
2nd Place
3rd Place

2004

Megan Emigh*
Pethrus Gardborn
Jessica Anastasio
1st Place
2nd Place
3rd Place

2003

Morrigan O'Brien
Heather Zinninger
Brandon Simmons*
1st Place
2nd Place
3rd Place

2002

David Ross
Matthew Roitstein
Leah Arsenault
Emily Thomas*
1st Place
2nd Place
3rd Place
*

2001

Yoo-bin Son
Carolyn Killian
Sonja Nesvig
1st Place
2nd Place
3rd Place

2000

Daniel Stein
Elizabeth Diener
Nathalie Joachim
1st Place
2nd Place
3rd Place

1999

Mercedes Smith
Daniel Grodzicki
Prema Kesselman
1st Place
2nd Place
3rd Place

1998

Elissa Pohorily
Michael Gordon
Jenny Robinson
1st Place
2nd Place
3rd Place

1997

Kim Soon Yun
Lisa Marino
Caroline Kung
1st Place
2nd Place
3rd Place

1996

Yoo Mee Jung
Dorothy Wu
Elizabeth Phelps
1st Place
1st Place
3rd Place

1995

Ann Galbraith
Kaori Fujii
Yoo Mee Jung
1st Place
2nd Place
3rd Place

1994

Hannah Hintze
Jessica Huang
Jun Kubo
1st Place
2nd Place
3rd Place

1993

Amy Nelson
Sarah Payne
Gregory Jefferson
1st Place
2nd Place
3rd Place

1992

Demarre McGill
Arto Artinian
Jane Yi
1st Place
2nd Place
3rd Place

1991

Myung Joo Ahn
Mandy DeFilippo
Jane Yi
1st Place
2nd Place
3rd Place

1990

Avichai Ornoy
Hyun Jung Park
Elizabeth Rowe
1st Place
2nd Place
3rd Place

1989

Maria K. Harding
Cinnamon Creeden
Suhnyoung Yoon
1st Place
2nd Place
3rd Place

1988

Daniella Rangel
Elizabeth Cody
Dionne Marie Hansen
1st Place
2nd Place
3rd Place

1987

Jennifer Mary Hambrick
Kirsten Larsen
J. Paul Lyttle
1st Place
2nd Place
3rd Place


Jazz Artist Competition

2018

Elsa Nilsson
Nilton Antonio Moreira
Alex Lui
1st Place
2nd Place
3rd Place

2016

Shun Katayama
Tupac Ulloa

2014

Sarpay Özçagatay
Rit Xu

2012

Bill McBirnie
Kenny Stahl


Jazz Flute Big Band Audition

2019

Ixchel Betancourt
Gene Coleman
Haruna Fukazawa
Michele Gordon
Lynda Harman
Ixchel Betancourt
Gene Coleman
Haruna Fukazawa
Michele Gordon
Lynda Harman
Norma Kelsey
Lawrence H. Liggins
Alex Lui
Kenneth Powell
Kaela Seltzer
Donna Sevcovic
Chip Shelton
Dotti Anita Taylor

2017

Michael Abresch
Ixchel Betancourt
Susan Crane
Jenny Focht
Michele Gordon
Elizabeth Hodnett
Ruth Kasckow
Andrea Kloehn
Lawrence Liggins
Alex Lui
Tara Meade
Sheri Lyn Muneno
Nancy Newman
John Reid
Donna Sevcovic
Corydon S. Sperry
Terry Wolff

2015

Michael Abresch
Nathaniel Berman
Andrea Brachfeld
Eden Dunning
Dominique Gagne
Michele Gordon
David Heywood
Elizabeth Hodnett
Gwyn Jones
Ruth Kasckow
Zachary Kellogg
Bryan Kennard
Kristina Lee
Lawrence Liggins
Lisa Lorenzino
Tara Meade
Nancy Newman
Kenneth Powell
John Reid
Matt Riley
Ines Rodriguez
Donna Sevcovic
Ken Sherman
Anthony Westbrook
Brendon Wilkins

2013

Jamie Baum
Andrea Brachfeld
Fernando Brandão
Bob Chadwick
Michael Cox
Ernesto Fernandez
Ines Rodriguez Flores
Richard Ford
Dominique Gagné
Daniel Joseph Giacobassi
Lise Gilly
Alana Guarino
Elizabeth Braud Hodnett
Kristopher Keith
Zachary Kellogg
Bryan Kennard
Billy Kerr
Paul Lieberman
Lawrence H. Liggins
Bill McBirnie
Ron McCarley
Carol Mellis
Martha Oestreich
Jeanie Pierce
Elena Pinderhughes
John Charles Reid
Matthew K. Riley
Rachel Julianna Rodgers
Jonathan Royce
Jose Valentino Ruiz
Peggy Schnell
Henri Charles Scott
Kim Felder Scott
Donna Sevcovic
Corydon Sperry
Mary Titus
Keith Underwood
Ron Wainwright
Anthony Peter Westbrook
Vicky Prothro Williamson
Rit Xu

2011

Alexandra Aguirre
Nathaniel Berman
Andrew Chanian
Susan Crane
Richard Ford
Zachary Kellogg
Bryan Kennard
Jane Lenoir
Lawrence Liggins
Lisa Lorenzo
Howard Motteler
Ines Rodriguez
Ken Sherman
Peter Westbrook
Brittany Williams

2009

Yael Acher
Marc Adler
Tim Armacost
Jamie Baum
Andrea Brachfeld
Bob Chadwick
Alex Coke
John Paul Croarkin
Richard Ford
Dominique Gagné
Kris Keith
Zachary Kellogg
Bryan Kennard
Billy Kerr
Bradley Leighton
Bill McBirnie
Enrique Mendez
Howard Motteler
Kenny Powell
Michael Reichman
Rachel Rodgers
Jonathan Royce
Donna Sevcovic
Pamela Sklar
Stan Slotter
Diana Tucker
Mark Weinstein
Peter Westbrook
Deanna Witkowski
Carlos Xavier


Jazz Flute Masterclass Competition

2019

Jocelyn Hatzl
Dina Hollingsworth
Kaela Seltzer

2017

Michael Abresch
Alex Lui
Sheri Lyn Muneno

2015

David Heywood
Kenneth Powell
Brendon Wilkins

2013

Dominique Gagné
Remigijus Kazukauskas
Richard Warner

2011

Andrew Ohanian
Rumi Patterson
Rit Xu

2009

Yukari 
Mark Weinstein
Louisa West

2007

John Croarkin
Kristopher Keith

2005

Craig Stephen Leake
Tony Scott Lotven
Jose Valentino Ruiz

2003

Bill McBirnie
Delandria Mills
Kenneth E. Powell


Junior Soloist Competition

2020

Sooah Jeon
Ayne Park
Macy Gong
1st Place
2nd Place
3rd Place


Masterclass Performers Competition

2020

The winners of the 2020 competition will be invited to perform at the 2021 convention.
Dana Crytser
Daniel Fletcher
Elise Kim
Anna Murphy
Natalie Smith
Steven Wu

2019

Greg Bardwell
Lydia Carroll
Bethany Christensen
Rebecca Park
Brenn Parker
Brynna Paros

2018

Nicholas Buonanni
Katherine Grischow
Shawn Harris
Hannah Peterson
Tyler Shropshire
Euna Sim

2017

Nicholas Buonanni
Abby Easterling
Melissa Merkel
Alyssa Primeau
James Thompson
JennaMarie Warfield

2016

Megan Pan
Deanna Pyeon
Elizabeth Salerno
Mingu Son
You Yang
Chaoyue Zhang

2015

Jacqueline Berndt
Irissa Hubka
Natalie Jefferson
Eric Leise
Krista Pack
Turi Scilipoti

2014

Lindsay Bryden
Ayca Cetin
Brooke Harris
Min Hee Kim
Jeemini Lee
Hyejeong Ryu
Luke Shultz
Jennifer Slaughter
Philip Snyder

2013

Lauren Asimakoupoulos
Sarah Benton
Bridget Bertoldi
Laura Clapper
Emily Duncan
Roya Farzaneh
Margaret Gregory
Hannah Hammel
Allison Jayroe
Samantha Marshall
Gabriella Roderer
Leo Sussman
Terence Teow
Seung Jae Yoo
Ryan Zerna

2012

Hyunmin Choo
Allison Emerick
Hannah Hammel
Bethany Padgett
Hye-Jin (Helen) Park
Emily Rudovsky

2011

Karen Gallant
Michael Hoover
Lindsay Leach
Sarah Shapiro
Emily Stanek
Shauna Thompson
Erin Torres

2010

Julie Baker
Katherine Francis
Eva Ryan
Katherine Standefer
Sarah Tran
Chao Wang

2009

Sonia Candelaria
Nave Graham
Laura Kaufman
Marisa Kelegian
Yanko Reyes
Jiyun Yi

2008

Erika Boysen
Rolando Jose Hernandez-Gaitan
Maria Harman
Kathryn Ladner
Martha Long
Alexandra Wallin

2007

Beverly Brossmann
Sarah Carrier
Natasha Haney
Wendy Hebert
Katie Howard
Rachel Woolf

2006

Megan Cloud
YoungKung Han
Martha Long
Rebecca Povodator
Elise Shope
Elizabeth Wiseman

2005

Gloria Huh
Seonhee Jang
Jessi Rosinski
I-Yun Tu

2004

Erin Hunt
Abigail Kegel
Megan Lomonof
Alicia Poot
Sarah Schneider
Melissa Thompson

2003

Justin Bahrami
Margaret Bennett
Lisa Broniak
Jennifer Lau
Erin McKibben
Katrina Walter

2002

Margaret Bennett
Tammy Disharoon
Jasmine Jo Hedrick
Jennifer Stewart Hooker
Cheryl Lynn Housten
Sonja Nesvig
Sarah Carter Talley

2001

Susan Dew
Nicole J. McPherson
Lori Kesner
Kassey LeBow
Helen O. Phillips
Gina Panattoni


Newly Published Music Competition

2020

Two Skazkas
Lora Al-Ahmad
Theodore Presser Company

Cigány Könnyek
P. Brent Register
ALRY Publications

Sonata in Sol Minore L.140
Claude Debussy, arranged by Mario Caroli
Riverberi Sonori

Reflexiones Españolas for flute, guitar, strings, and percussion

P. Brent Register
ALRY Publications

Fantomas
Eugene Magalif
ALRY Publications

A Night at the Opera: Famous Opera Arias
Various composers, arranged by Elisabeth Parry and John Alley
Aurea Capra Editions

Leaves
Timothy Hagen
Owl Glass Music

Seafarers
Gary Schocker
Theodore Presser Company

Spy!
G. Kahkonen
ALRY Publications

For Love of Swans
Catherine McMichael
ALRY Publications

Perpetual Motions
Johann Strauss, Jr., arranged by Matt Johnston
ALRY Publications

Scenes from the High Prairie
Robert Anton Strobel
Forton Music

Salty for flute and b-flat clarinet
Nicole Chamberlain
Spotted Rocket

Silver Dagger for flute, cello, and piano
Stacy Garrop
Theodore Presser Company

Canyon Shadows
Katherine Hoover
Papagena Press

Eclipse 2017 Jackson Hole
Sarah Bassingthwaighte
ALRY Publications

Sonata
Amanda Harberg
Theodore Presser Company

Sonata No. 4
Gary Schocker
Theodore Presser Company

Sonata (Spirit of the Hudson) for bass flute and piano
Daniel Dorff
Theodore Presser Company

A Burns Flute Cycle for alto flute and guitar
Alexandra Lehmann
Forton Music

Rue Traversière: The Flute Way
Sophie Dufeutrelle (Taffanel and Gaubert)
Éditions Alphonse Leduc

2019

Paths of Deeper Gold
Alexandra Molnar-Suhajda
ALRY Publications

La Bruja Llorona
Rubén Flores
ALRY Publications

Seaside Suite
Martha Stoddard
Tetractys Publishing

Dances of the Cygnets
Pyotr Ilyich Tchaikovsky, arranged by Bruce Smith
BRS Music, Inc.

Giantess
Carter Pann
Theodore Presser Company

Concertino
Daniel Dorff
Theodore Presser Company

American Suite in A Major, Op. 98
Antonín Dvořák, arranged by Robert Stallman
Carl Fischer

The Paris Conservatory Flute Album
Various Composers, arranged by Nancy Andrew
Southern Music

Telemann for Two
Georg Philipp Telemann, arranged by Sharon Sparrow and Jeffrey Zook
Theodore Presser Company

Klezmer Flute Duets
Traditional, arranged by Michael Losch
Universal Edition

The Flute Audition Book: The New Essential Companion
Henrik Wiese
Universal Edition

The Flutist's Handbook
Robert Stallman
Carl Fischer

The Blue Plate for Flute, French Horn, and Piano
Nicole Chamberlain
Spotted Rocket

L'Encore for Flute, Clarinet, and Piano
Victor Herbert, arranged by Matt Johnson
ALRY Publications

An Emily Dickinson Suite for Flute and Harp
Richard White
Whitco Press

Salone del Astor for Flute and Vibraphone
Louis Anthony deLise
ALRY Publications

Unsung Chordata for Flute, B-flat Clarinet, Violin, Cello, Percussion, and Piano
Melinda Wagner
Theodore Presser Company

Airspace for Flute, Oboe, B-flat Clarinet, and Piano
Gary Schocker
Theodore Presser Company

Wind Quintet
David Baker
Forton Music

We Are Determined for Bass Flute, Narrator, and Drone
Nathan James Dearden
Tetractys Publishing

The Storyteller, Op. 203 for Alto Flute
Nickos Harizanos
Tetractys Publishing

Metropolitan Contrarians - Quartet for Contrabass Flutes
Jonathan Cohen
Tetractys Publishing

Tango Molto Basso
Jonathan Cohen
Tetractys Publishing

And Burn Like the Bird into Eternity
Liljia Maria Asmundsdottir
Tetractys Publishing

I'm Not Connected to Anything
Micah Hayes
ALRY Publications

Chants for Unaccompanied Flute
Alfredo del Monaco
Cayambis Music Press

Drie Monologen
August Verbesselt
Metropolis Music Publishers

Chaconne
Jean-Marie LeClair, arranged by Elizabeth Walker
ALRY Publications

Concerto in E Minor for Piccolo, Flute, and Piano in E minor
Georg Philipp Telemann, arranged by Zart Dombourian-Eby and Valerie Shields
Theodore Presser Company

One Ann Arbor Morn
Jonathan Cohen
Falls House Press

Trio Sonata
John La Montaine
Fredonia Press

Flute Fanfare
Liz Sharma
Forton Music

Night Thoughts
Charles DeLaney
ALRY Publications

2018

Full Moon Trio for flute, cello and piano
Blaž Pucihar
Pucihar Music

Five Duets for Two Flutes
Sadiel Cuentas
Cayambis Music Press

Trio, op. 65 for Flute in C, Alto Flute and Bass Flute
Ricardo Matosinhos
Scherzo Editions

Fanfaflut
Roger Derongé
United Music and Media Publishers

Alma for Alto Flute or Flute and Guitar or Piano
Tom Febonio
Forton Music

Il Giardino della Casa for Flute, Guitar and Projection
Antonio Gervasoni
Cayambis Music Press

Chivy
Nicole Chamberlain
Spotted Rocket

Across the C’s
Adrienne Albert
Falls House Press

North Star Overture
Peter Senchuk
Forest Glade Music

Sonata for Flute and Basso Continuo (TWV 41:h4)
Georg Philipp Telemann, ed. Jochen Reutter, Susanne Schrage
Wiener Urtext Edition

Reverie
Eric Ewazen
Theodore Presser

Garden of Iniquitous Creatures
Ned McGowan
Donemus

Bedtime Stories
P. Brent Register
Jeanne Music Publications

Four Joplin Rags
Scott Joplin, ed. David Gilliland
Theodore Presser

Six Souvenirs
Robet Russell Bennett
Maurice River Press

The Continuing Adventures of Dexter the Danger Donkey
Greg Lutz
ALRY Publications

Three Spirituals
arr. Marietta Simpson, Evelyn Simpson-Curenton
Theodore Presser

#5 Letters to Wolfgang
Nuno Peixoto de Pinho
Scherzo Editions

Pop
Timothy Hagen
Owl Glass Music

Three Nonsense Songs
Liza Lehmann, Lewis Carroll, arr. Mel Orriss
Wonderful Winds

Libertango
Astor Piazzolla, arr. Mel Orriss
Wonderful Winds

Pan et les Bergers for solo flute and flute choir
Jules Mouquet, arr. Matt Johnston
ALRY Publications

Tango Time for solo flute and flute choir
Ricky Lombardo
Lombardo Music Publications

House of Doors
Sarah Bassingthwaighte
ALRY Publications

Concerto for Flute
Eugene Magalif
ALRY Publications

2017

Rumänische Volkstänze for flute and piano
Béla Bartók, arr. Gergely Ittzés
Universal Edition

Timeless for piccolo and piano
Ken Benshoof
ALRY Publications

La Sympathie for flute and piano
António José Croner
AvA Musical Editions

Sparklers for piccolo and piano
ed. Paula Robison
Theodore Presser

Fantasia sul Flauto magico di W.A. Mozart for flute and piano
Pablo De Sarasate, arr. Pablo Taballione
Riverberi Sonori

Sonata for flute and piano
Peter Senchuk
Forest Glade Music

Chaconne from Partita No. 2 in D Minor for flute solo
J.S. Bach, arr. Denis Bouriakov and William Bennett
Theodore Presser

...for the right reasons for flute solo
Fabio Cachão
Scherzo Editions

Asphyxia for flute solo
Nicole Chamberlain
Spotted Rocket Publising

Concertstück Op. 3 for flute and piano
Joachim Anderson, ed. Kyle Dzapo
Musikverlag Zimmermann

Concerto in Three Movements for piccolo and orchestra
Ken Benshoof
ALRY Publications

6 weeks to finals: the complete system for audition success
Sharon Sparrow
Theodore Presser

Baroque studies for modern flute
Elizabeth Walker
Wonderful Winds

Temperamental Triodes for alto flute, bass flute and contrabass flute
Jonathan Cohen
Tetractys Publishing

Pixie Politics for flute quartet
Dana H. Joras
ALRY Publications

Traveling for flute and alto flute
Ricardo Matosinhos
Scherzo Editions

Two Intermezzi for flute trio
C.H.H. Parry, arr. Robert Rainford
Forton Music

Little Suite of Mythological Beings for flute quartet
Anže Rozman
ALRY Publications

Dance Macabre for flute quintet
Camille Saint-Saens, arr. Gudrun Hinze
ALRY Publications

Much Balding in The Marsh for flute quintet
Geoff Warren
Forton Music

Wail for flute and trombone
Nicole Chamberlain
Spotted Rocket Publising

Nastrond for flute and guitar
Jeffrey Holmes
Les Productions d’oz/Dobermann-Yppan

Ragmala for double wind quintet
Liz Sharma
Forton Music

Spirals of Light for flute, cello and piano
Meira Warshauer
Hildegard Publishing Company

Flutes of Nature for flute choir
Jonathan Cohen
Falls House Press

March of the Trolls for flute orchestra
Edward Grieg, arr. Mel Orriss
Wonderful Winds

Tahiti Trot for flute choir
Dmitri Shostakovich, arr. Mel Orriss
Wonderful Winds

Talisman for flute orchestra
Alexandra Molnar Suhajda
ALRY Publications

Pirates' Escapade for flute choir
Christina Wetzler
ALRY Publications

Quinteto de Sopros Op. 56
António Victorino D’Almeida
AvA Musical Editions

2016

Sonate for flute and piano
César Frank, arr. Douglas Woodfull-Harris
Bärenreiter Verlag

Feathers and Wax for flute and piano
Amanda Harberg
Theodore Presser Company

Wer hat dies Liedel erdacht? Five Selected Songs for flute and piano
Gustav Mahler, arr. Ronald Kornfeil, ed. Emmanuel Pahud
Universal Edition

Rickshaw Zip for piccolo and piano
Ned McGowan
Donemus Special Series

Rituals for flute and piano
Blaž Pucihar
Pucihar Music

Eight Pieces for piccolo (or concert flute) and piano
Hans-André Stamm
Notenverlag Hans-André Stamm

O motivo da menina Laite
André M. Santos
Scherzo Editions

Lu for solo piccolo
Boris Alvardo
Cayambis Music Press

Fantasie
Gabriel Fauré, arr. Robert Webb, ed. Judy Nishimura
ALRY Publications

Concerto Elegia
Ellen Taaffe Zwilich
Theodore Presser Company

Vibrato Workbook, Volume 2
Chris Potter
Falls House Press

Fluting Stars, Volumes 1 & 2
Blaž Pucihar and Ana Kavic Pucihar
Pucihar Music

Fantasie Pastorale Hongroise for flute quintet
Franz Doppler, arr. Gudrun Hinze
ALRY Publications

Socotra for flute quartet
Russell Hepplewhite
Forton Music

Irish Trio Collection
Ricky Lombardo
Lombardo Music Publications

Les Folies d’Espagne for flute quintet
Marin Marais, arr. Gudrun Hinze
ALRY Publications

Sfavillante: Flute Trio
Vincenzo Sorrentino
Forton Music

The Bestiary for soprano and flute (piccolo, C flute, alto flute)
Donald Draganski
ALRY Publications

La Serenata: Italian Serenades and Love Songs for flute and guitar
Paula Robison and Frederic Hand
Theodore Presser Company

Forest Devil Waltzes (on themes of Emil Waldteufel) for two piccolos, three C flutes, alto flute, bass flute, and piano
Dan Welcher
Theodore Presser Company

Cape May Breezes for wind quintet
Daniel Dorff
Theodore Presser Company

Lincolnshire Posy for wind quintet
Percy Grainger, arr. Mark Graig
ALRY Publications

Flute 66 for flute choir
Jonathan Cohen
ALRY Publications

Fanfare pour preceder "La Peri”
Paul Dukas, arr. Martin Melicharek
ALRY Publications

Beyond the Night Sky
Peter Senchuk
Forest Glade Music

2015

Sonata (Three Lakes) for flute and piano
Daniel Dorff
Theodore Presser Company

Birds of Paradise
Shulamit Ran
Theodore Presser Company

Baroque Flute Studies
Elizabeth Walker
Wonderful Winds

Wild Nightingale
Brandy Hudelson
ADJ•ective New Music

Kadenzen: Cadenzas to Mozart's Flute Concerti
Emmanuel Pahud
Universal Edition

Three Slavonic Dances for flute quartet and piano
Antonín Dvorák, arr. Judy Nishimura
ALRY Publications

Loops for flute quartet
Brandy Hudelson
ADJ•ective New Music

Chrysalis for flute sextet
Catherine McMichael
ALRY Publications

A Midsummer Night's Dream for flute quintet
Felix Mendelssohn, arr. Gudrun Hinze
ALRY Publications

Fluty-Flute for two flutes
Petar Obradovic
ALRY Publications

Underwater Flowers for two bass flutes
Gary Schocker
Theodore Presser Company

Sonate for Flute, Viola, and Harp
Claude Debussy, ed. Carl Swanson
Carl Fischer Music

Swinging Counterpoint for wind quartet
Armando Ghidoni
Alphonse Leduc

Book of Memory for flute, viola, and harp
Paul Lansky
Carl Fischer Music

Quintet for a Day
Carter Pann
Theodore Presser Company

Rainbow Measures for flute ensemble
Rob Keeley
Tetractys Publishing

Variations on an Ancient Pavane for flute ensemble
Ervin Monroe
Little Piper

LA Rhapsody for piccolo and flute ensemble
Peter Senchuk
Forest Glade

Jazzy Due for flute and vibraphone
Petar Obradovic
ALRY Publications

2014

Piccolo Moods
Blaž Pucihar
ALRY Publications

Sonatine for flute and piano
Lauren Bernofsky
Theodore Presser Company

Sonata No. 2 for flute and piano
Eric Ewazen
Theodore Presser Company

Partita for Flute Solo (BWV 1013)
J.S. Bach, ed. Dagmar Glüxam
Wiener Urtext Edition, Schott/Universal Edition

Sonata for Flute Solo (Wq 132/H 562)
C.P.E. Bach, ed. Jochen Reutter
Wiener Urtext Edition, Schott/Universal Edition

The New Flute: Workbook & DVD
Tilmann Dehnhard
Universal Edition

Coppelia: Prelude et Mazurka
Léo Delibes, arr. Shaul Ben-Meir
Megido Music Publications

Flute 103: Mastering the Basics
Patricia George and Phyllis Avidan Louke
Theodore Presser Company

Yearning: Hrepenenje for flute quartet
Crt Sojar Voglar
ALRY Publications

Six Sonatas for Two Flutes Op. 2
Georg Philipp Telemann, ed. Jochen Reutter and Susanne Schrage
Wiener Urtext Edition, Schott/Universal Edition

Two Preludes for flute and marimba/vibraphone
Katherine Hoover
Papagena Press

Klezmer Suite for flute/bass flute and guitar
Carl Dimow
ALRY Publications

Fully Dressed
Peter Senchuk
Forest Glade Music

Hansel and Gretel Overture
Engelbert Humperdink, arr. Matt Johnson
ALRY Publications

2013

Totem
Gergely Ittzés
Falls House Press

For piccolo
Jean-Michel Damase
Gérard Billaudot Éditeur

Flute 102: Mastering the Basics
Patricia George and Phyllis Avidan Louke
Theodore Presser Company

Five Lyrics for flute and piano
Jan Krzywicki
Tenuto Publications

Sonata for flute and piano
Gaetano Donizetti
Riverberi Sonori

J. S. Bach Overture - Suite in B Minor BWV 1067 - informed performance edition for flute and keyboard
J.S. Bach, ed. Betti Bang Mather and Dean M. Karns
Theodore Presser Company

Harmony in Blue and Gold for 3 flutes (1st doubles piccolo) and alto flute
Eric Ewazen
Theodore Presser Company

Curves for three flutes and piano
Ian Clarke
IC Music

Echoes of the Ancients
Sarah Bassingthwaighte
ALRY Publications

All That I Could for flute, cello and piano
Damian Gallagher
Arabella Score Publications

Urban Jungle for flute (piccolo), clarinet (bass clarinet), violin, violoncello, piano, and percussion
Aleksander Sternfeld-Dunn
ALRY Publications

Compatible Trios for Winds
Larry Clark
Carl Fischer Music

Autumn Vespers
Alexandra Molnar-Suhajada
ALRY Publications

Inno for Joueurs
Vincento Sorrentino
Forton Music

Remembrances - Volume 1: Debussy
Kelly Via
Nourse Wind Publications

A Little Norwegian Suite
Edvard Grieg, arr. Tonje Elisabeth Berg
ALRY Publications

2012

Argyle Street: Six Pieces for Flute Quartet
David L. McIntyre
Roy Street Music

Eventide Soliloquy
Paige Dashner Long
Falls House Press

Flautista: A Suite of Latin Dances, Volume 2
John W. N. Palmer
Nourse Wind Publications

Peer Gynt, Suite No. 1
Edvard Grieg, arr. Shaul Ben-Meir
Megido Music Publications

Tunebook for Woodwind Quintet
William Averitt
Falls House Press

Special Fingerings for Advanced Flutists
Ervin Monroe
Little Piper

Sonata for Flute and Piano
Cynthia Folio
Portfolio Publications

Poco Allegretto from Symphony No. 3
Johannes Brahms, arr. Shaul Ben-Meir
Megido Music Publications

Variations on "Time and Time Again"
Sebastian Currier
Carl Fischer Music

Danza de la Mariposa
Valerie Coleman
Theodore Presser Company

Etudes for flute
Katherine Hoover
Papagena Press

Flute Debut: 12 Easy Pieces for Beginners 
James Rae 
Universal Edition 

2011

Overtones: A Comprehensive Flute Series 
The Royal Conservatory 
Frederick Harris Music 

Canzone 
Ricky Lombardo 
Lombardo Music Publications 

Flutter and Flit for solo flute 
Gary Schocker 
Theodore Presser Company 

Melange of Neumes 
Stephen Lias 
ALRY Publications 

Enigma   Variations 
Edward Elgar, arr. Shaul Ben-Meir 
Megido Music Publications 

Velocity for flute and piano 
Kenji Bunch 
Theodore Presser Company 

Metric Measures, Op. 48 
Don Stewart 
Trillenium Music Company

2010

A Treasury of Bach Duets
J.S Bach, arr. Daniel Dorff
Theodore Presser Company

Concerto for Flute Choir
W.A. Mozart, arr. David H. Bailey
Falls House Press

Difficile ma possibile
Francesco Santucci
Riverberi Sonori

Diverse Duets
Gary Schocker
Theodore Presser Company

Echoes of Sarah for flute ensemble
Robert Raines
Falls House Press

Eight Visions: A New Anthology for Flute and Piano
Marya Martin
Theodore Presser Company

Jazz Studies
Tilmann Dehnhard
Universal Edition

Night Music, Op. 109
Lowell Liebermann
Theodore Presser Company

Salonstücke, Op. 52
Joachim Anderson, arr. Kyle Dzapo
Zimmerman-Frankfurt

Thirty Caprices, Op. 107
Sigfried Karg-Elert
Urmusik Edition

Undine Sonata, Op. 167
Carl Reinecke
Universal Edition

Russian Sailor's Dance
Reinhold Gliere, arr. Ricky Lombardo
Lombardo Music Publications

2008

Flutes and Vegetables
Jonathan Cohen
Falls House Press

Concerto for Four Flutes
Georg Philipp Telemann, arr. David H. Bailey
Falls House Press

Jazz Scale Studies
James Rae
Universal Edition

Flute Project-New Pieces for Flute Solo
Victoria Borisova-Ollas, David Cutler, Roxanna Panufnik, Arvo Pärt, and Jay Schwartz
Universal Edition

The Liturgical Flutist: A Method Book & More
Denise La Giglia and Anna Belle O'Shea
GIA Publications

Sonata for flute and piano
Samuel Adler
Theodore Presser Company

Twin Trio for Flute, Bb Clarinet, and Piano
Derek Bermel
Peermusic Classical

Tre duetti italiani
Giovanni Battista Viotti, Luigi Gianella, and Saverio Mercadante, arr. Rien de Reede
Riverberi Sonori

Tango-Études for flute and piano
Astor Piazzolla
Editions Henry Lemoine

Three Concertos for Piccolo
Antonio Vivaldi, ed. Zart Dombourian-Eby
Theodore Presser Company

Angels We Have Heard on High
Ann Cameron Pearce
ALRY Publications

Two For Two
Katherine Hoover
Papagena Press

2006

Alto & Bass Flute Resource Book
Christine Potter
Falls House Press

Sonate for Solo Flute, Op. 34
Arthur Willner, ed. Peter Thalheimer
Zimmermann

Sechs Sonaten Opus 1 fur 2 Floten (Oboen)
Giuseppe Sammartini, ed. Nikolaus Delius
Zimmermann

3 Songs from Schwanengesang
Franz Schubert, arr. Theobald Boehm
Zimmermann

Peregrinations for Two Flutes
Gary Schocker
Theodore Presser Company

Sonata No. 2 for flute and piano
Martin Amlin
Theodore Presser Company

Histoire du Tango
Astor Piazzolla, arr. Kari Vehmanen
Editions Henry Lemoine

Classic Duets for Flute Vol. 2
Various composers, arr. Mary Karen Clardy
Universal Edition

Three Philosophies
Catherine McMichael
ALRY Publications

Of Wizards and Witches
Phyllis Avidan Louke
ALRY Publications

Six Quartets
Johann Joachim Quantz, ed. Mary Oleskiewicz
Steglein Publishing, Inc.

2004

Great Flute Duos from the Orchestral Repertoire
Jeanne Baxtresser and Renee Siebert
Theodore Presser Company

Prelude and Dance
Howard Buss
Brixton Publications

Ballade, Pastorale, and Dance
Eric Ewazen
Southern Music Company

Quartett for 3 Flutes and Alto Flute
Joseph Drechsler, ed. Peter Thalheimer
Zimmermann

Sonata No. 2 for flute solo
Harald Genzmer
Schott Music

Bel Canto Flute: The Rampal School
Sheryl Cohen
Winzer Press

Sonato No. 3 for flute and piano
Mike Mower
Itchy Fingers Publications

Concerto for Flute, Strings and Basso
C.P.E. Bach, ed. Ulrich Leisinger and Michael Rautenberg 
Breitkopf & Härtel


Orchestral Audition and Masterclass Competition

2020

Aaron Rib
Drew Powell
Chaz Salazar

1st Place
2nd Place
3rd Place

2019

Won Lee
Catherine Baker 
Joo Yun Chung

1st Place
2nd Place
3rd Place

2018

Nicholas Goodwin
Jeiran Hasan
Elizabeth Lu

1st Place
2nd Place
3rd Place

2017

Leah Stevens
Emma McCartney
Mingu Son

1st Place
2nd Place
3rd Place

2016

Katherine Velasquez
Danielle Stevens
Elyse Davis

1st Place
2nd Place
3rd Place

2015

Luke Fitzpatrick
Turi Scilipoti
Joshua Romatowski

1st Place
2nd Place
3rd Place

2014

Hannah Hammel
Kathleen Winters
Jenny Lehtonen

1st Place
2nd Place
3rd Place

2013

Meera Gudipati
Erin Torres
James Brinkmann

1st Place
2nd Place
3rd Place

2012

Hannah Leffler
James Brinkmann
Analiese Trimber

1st Place
2nd Place
3rd Place

2011

Sarah Tran
Michael Hoover
Chao Wang

1st Place
2nd Place
3rd Place

2010

Annie Elmer
Valerie Estes
Josefina Mutascu

1st Place
2nd Place
3rd Place

2009

Brittany Foster
Jacqueline Arrington
Erin McKibben

1st Place
2nd Place
3rd Place

2008

Erica Peel
Martha Long
Laura Erickson

1st Place
2nd Place
3rd Place

2007

Heather Zinninger
You-Kyoung Kim
Rebecca Johnson

1st Place
2nd Place
3rd Place

2006

Teresa Austin
Elise Shope
Brianne Sharkey

1st Place
2nd Place
3rd Place

2005

Jenny Robinson
Jennifer Nelson
Abel Delgado

1st Place
2nd Place
3rd Place

2004

Amy Taylor
Nicole Esposito
Margaret Shin

1st Place
2nd Place
3rd Place

2003

Emily Gerace
Melanie Schattschneider
Rachel Lopez

1st Place
2nd Place
3rd Place

2002

Melissa Ngan
Lori Kesner
Gregory Milliren

1st Place
2nd Place
3rd Place

2001

Rebecca Powell
Amanda Pond
Justin Berrie

1st Place
2nd Place
3rd Place

2000

Jill Vander Scheer
Jessica Mok
Jane Yi

1st Place
2nd Place
3rd Place

1999

Jennifer Wheeler
Heather Verbeck
Jane Wei

1st Place
2nd Place
3rd Place

1998

Haeyoun Choi
Natalie Debikey
Britt East

1st Place
2nd Place
3rd Place

1997

Kara DeRaad
Wendy Cohen
Colleen Countryman

1st Place
2nd Place
3rd Place

1996

Anita Thesen
April Clayton
Jennifer Dame

1st Place
2nd Place
3rd Place

1995

Alison Brown Freedy
Melissa Haisten
Beth Chandler

1st Place
2nd Place
3rd Place

1986

Philip Dikeman
Claudia Walker
Bart Feller

1st Place
2nd Place
3rd Place

1985

Amy E. Hughes
Susan Leitzke
Jeffery Zook

1st Place
2nd Place
3rd Place

1984

Heidi Ruby
Valerie Potter
Susan Glaser

1st Place
2nd Place
3rd Place

1983

Linda Toote
Janet Arms
Debra Cross

1st Place
2nd Place
3rd Place

1982

Barbara Hopkins
Amy Hamilton
Wendy Williams

1st Place
2nd Place
3rd Place

1981

Zart Dombourian-Eby
Carol Brown

2nd Place
3rd Place


Piccolo Artist Competition

2020

The finalists from the 2020 competition will perform in the Finals at the 2021 convention:
Sarah Miller, Rebecca Tutunick, and Jona Venturi

2018

Heili Rosin
Marjolein Lemmens
Cinzia Zucchi
Maddilyn Goodwin*

1st Place
2nd Place
3rd Place

2016

Cara Dailey
Rachel Ordaz*
Mariaceli Navarro Salerno

1st Place
2nd Place
3rd Place

2014

Jenni Miller
Sarah Pyle
Ilonka Kolthof

1st Place
2nd Place
3rd Place

2012

Zachariah Galatis
Courtney Morton
Jennifer Bouton

1st Place
2nd Place
3rd Place

2010

Anke Lauwers
Thomas James Wible
Jenny Robinson

1st Place
2nd Place
3rd Place

2008

Karen Eichinger
Virginia Crabtree
Jihye Choi

1st Place
2nd Place
3rd Place

2006

Pethrus Gardborn
Jenny M. Robinson
Laura Rakel

1st Place
2nd Place
3rd Place

2004

Jennifer Hackett
Caitlyn Valovick
Sarah Wimmer

1st Place
2nd Place
3rd Place

2002

Kate Prestia-Schaub
Frances Tate
Colleen Matheu

1st Place
2nd Place
3rd Place

2000

Erinn Frechette
Jennifer Hackett
Natalie M. Boyd

1st Place
2nd Place
3rd Place

1998

Wendy Wilhelmi
Claire Genewein
Luellyn K. North

1st Place
2nd Place
3rd Place

1996

Betty Douglas
Alison Brown Freedy
Wendy Wilhelmi

1st Place
1st Place
3rd Place

1995

Rebecca West
Alison Potter
Alison Brown Freedy

1st Place
2nd Place
3rd Place

1993

Shannon Finney
Mary Kay Ferguson
Kathleen Dyer

1st Place
2nd Place
3rd Place


Piccolo Masterclass Competition

2015

Jinyoung Choi
Holly Rosenberg
Danielle Stevens

2013

Christian Gonzalez
Hea Ri Kim
Bethany Padgett

2011

Krystle Jones
Jessica Patchett
Jilene VanOpdorp

2010

Stephanie Miller
Lauren Waidelich

2009

Jennifer Ann Cunningham
Zachariah C. Galatis
Jenni L. Miller

2007

Angela Joy McCuiston
Stephanie Miller
Jessica Raposo


Piccolo Orchestral Audition and Masterclass Competition

2019

Abigail Puckett
Sarah Meidel
Heidi Keener
1st Place
2nd Place
3rd Place

2017

Alexandria Hoffman
Leah Stevens
Heidi Keener
1st Place
2nd Place
3rd Place


Professional Flute Choir Competition

2020

The winners of the 2020 competition will be invited to perform at the 2021 convention.
Linda Bailey
Paula Bekker
Laura Benning
Jodi Boeddeker
Laura Cooley
Judy Diez d'Aux
Emily Hutchinson
Hal Ide
Krista Jobson
Yoon Hee Kim
Lindsay Kimbley
Adrienne Read
Diana Sipes
Erin Vivero
Vincenzo Volpe 

2019

Jennifer Amox
Linda Bailey
Andrea Burger
Bonnie Cochran
Rachel Decker
Judy Diez d’Aux
Kathryn Eagles
Yu Fujii
Joanne Gaul
Debbie Gilbert
Ricardo Gonzales
Paula Hartsough
Virginia Hudson
Hal Ide
Rose Johnson
Michael Mantz
Erika Martinez
Brittni McDonald
Julie McDonald
Dorli McWayne
Alison Mossey
Giovanni Perez
Caitlin Rose
Lucille Snell
Sydnee Stein
David Tickton

2018

Linda Bailey
Laura Benning
Renae Block
Bonnie Cochran
Judy Diez d'Aux
Cassandra Eisenreich
Emily Engebretson
Debbie Gilbert
Virginia Hudson
Hal Ide
Taylor Irelan
Rose Johnson​
Kristen Kean
Lindsay Kimbley
Jessica Leeth
Rita Linard
Karl Lutgens
Julie McDonald
Dorli McWayne
Julie Meschko
Dan Parasky
Diana Sipes
Debra Stombres
Rachel Taylor Geier
David Tickton

2017

Linda Bailey
Laura Benning
Alice Collazo
Rachel Decker
Cassandra Eisenreich
Pamela Fisher
Debbie Gilbert
Janee Gilliland
Dawn Grapes
Laura Gustavsen
Virginia Hudson
Hal Ide
Rose Johnson
Lindsay Kimbley
Rita Linard
Phyllis Louke
Karen McClintock
Dorli McWayne
Alison Mossey
Nancy Mulholland
Corinna Muller
Lauren Robbins-Pollack
Debra Schild
Diana Sipes

2016

Elise Allen
Linda Bailey
Luisa Cartagena
Bonnie Cochran
Rachel Decker
Judy Diez d'Aux
Cassandra Eisenreich
Kathy Farmer
Yu Fujii
Debbie Gilbert
Virginia Hudson
Rose Johnson
Kristen Kean
Treese Kjeldsen
Phyllis Louke
Michael Mantz
Dorli McWayne
Alison Mossey
Debra Schild
Katie Shelton
Lucille Snell
Kelly Via

2015

Linda Bailey
Judy Diez d'Aux
Adrian Dee
Barbara Eberhart
Cassandra Eisenreich
Laura Gustavsen
Rose Johnson
Lindsay Kimbley
Denise Koncelik
Cheryl Lamb
Melissa Lambert
Judi Lampert
Rita Linard
Phyllis Louke
Dorli McWayne
Nancy Mulholland
Rebecca Murphy
Joyce Oakes
Daniel Parasky
Lauren Robbins-Pollack
Debra Schild
Debra Stombres
Kelly Via
Lenora Warkentin

2014

Linda Bailey
Laura Benning
Lisa Book
Judy Diez d'Aux
Barbara Eberhart
Kathy Farmer
Debbie Gilbert
Laura Gustavsen
Donna Hryniewicki
Rose Johnson
Linda Kirkpatrick
Cheryl Lamb
Dorli McWayne
Rebecca Murphy
Joyce Oakes
Megan Pettitt
Debra Schild
Naomi Seidman
Lucy Snell
Janet Stodd
Kelly Via
Wendy Willis

2013

Linda Bailey
Lindsay Bartlett
Lindsay Beasley
Laura Benning
Lisa Book
Jenny Cline
Barbara Eberhart
Kathy Farmer
Debbie Gilbert
Laura Gustavsen
Darlene Hunter
Rose Johnson
Lindsay Kimbley
Linda Kirkpatrick
Denise R. Koncelik
Cheryl Lamb
Judy Lampert
Karen McLaughlin Large
Szu-Yu Cindy Lin
Phyllis Avidan Louke
Dorli McWayne
Judy Moore
Dan Parasky
Debra Schild
Lucy Snell
Janet Stodd
Kelly Via
Liz Williamson

2012

Janelle Barrera
Laura Benning
Renee Bhatia
Lisa Book
Judy Diez d'Aux
Adrienne Geffen
K. Dawn Grapes
Laura Gustavsen
Cassy Hewett
Rose Johnson
Cheryl Lamb
Brian Logan
Dorli McWayne
Whitney Farris O'Neal
Kristin Osaki
Dan Parasky
Debra Schild
Lucy Snell
Christen Stephens
Darrin Thaves
Kelly Via
Lenora Warkentin
Penny Zent

2011

Cynthia Beausang
Laura Benning
Lisa Book
Judy Diez d'Aux
Jennifer Elliott
Kathy Farmer
Laura Gustavsen
Cassy Hewett
Donna Hryniewicki
Virginia Hudson
Jamie Hunt
Lisa Johnson
Rose Johnson
Melissa Krause
Mary Ellen Kregler
Cheryl Lamb
Dorli McWayne
Sonja Noykos
Whitney Farris O'Neal
Debra C. Schild
Lisa Schroeder
Lucille Snell
Janet Stodd
Kelly Via

2010

Lindsay Beasley
Laura Benning
Renée Bhatia
Lisa Book
Katherine Cox
Tabatha Easley
Kathy Farmer
Yuki Fujimura
K. Dawn Grapes
Cassy Hewett
Donna Hryniewicki
Rose Johnson
Denise Koncelik
Cheryl Lamb
Phyllis Avidan Louke
Dorli McWayne
Eunice Jung Eun Oh
Mary Sand
Lisa Schroeder
Diana Sipes
Janet Stodd
Darrin Thaves
Kelly Via
Penny Zent

2009

Cathleen Arhelger
Lindsay Beasley
Vicki Bell
Lisa Book
Timothy Bower
Tabatha Easley
Kathy Farmer
Joan da Silva Heit
Ju-Hee Kim
Phyllis Louke
Karen McClintock
Dorli McWayne
Eunice JungEun Oh
Whitney O'Neal
Noelle E. Perrin
Tara Rooksby
Mary Sand
Lisa Schroeder
Heidi Schuller
Debra Stombres
Kelly Via
Cassie White
Penny Zent

2008

Lindsay Beasley
Vicki Bell
Laura Benning
Lisa Book
Tina Signorelli Chard
Janet Fleck
Ronda Benson Ford
Kristin Grant
K. Dawn Grapes
Joan da Silva Heit
Samantha Inman
Lisa Busick Johnson
Rose Johnson
Allison Kelsey
Denise R. Koncelik
Phyllis Louke
Dorli McWayne
Erica Michel
Ruth Polcari
Melanie Reif
Lisa Schroeder
Diana Tiffany Sipes
Janice Spooner
Debra Stombres
Kelly Via
Penny Zent

2007

Cathleen Sue Arhelger
Lindsay Marie Beasley
Tina M. Beaton
Laura S. Benning
Lisa Book
Kathy F. Farmer
Sherry L. Finzer
K. Dawn Grapes
Joan da Silva Heit
Melissa M. Krause
Melissa A. Lambert
Phyllis Avidan Louke
Mary Elisabeth Matthews
Karen Beth McClintock
Dorli McWayne
Martha G. Oestreich
Carolyn A. Peterson
Mary Novak Sand
Kimberly Scott
Janet L. Stodd
Kelly Via
Penny Zent

2006

Alysse Anderson
Cathy Arhelger
Laura Benning
Lisa Book
Sharyn Byer
Carla Colon
Starla Doyal
Tabatha Easley
Valerie Estes
Kathy Farmer
Sherry Finzer
Ronda Benson Ford
K. Dawn Grapes
Maria Haller
Joan da Silva Heit
Meghan Johnson
Boyoung Kim
Melissa Lambert
Phyllis Louke
Karen McClintock
Dorli McWayne
Megan Neal
Mary Sand
Kim Setteducati
Abigail Sten
Shauna Thompson
Kelly Via
Penny Zent

2005

Jennifer Amox
Christina Fay Bellotta
Laura Benning
Lisa Book
Sharyn Byer
Kathy Cameron
Sheri Conover
Rhondda Dayton
Georgia Dimaano
Katherine Eans
Kathy Farmer
Janee Gillilland
Joan da Silva Heit
Dawn Hughes
Patricia Hurtado
Hal Ide
Deborah Johnson
Lisa Busick Johnson
Linda Kirkpatrick
Denise Koncelik
Alicia Kosack
Liliana Lazzari
Marla Lee
Phyllis Louke
Karen McClintock
Dorli McWayne
Tamala Miller
Joyce Oakes
Mary N. Sand
Elizabeth Shuhan
Debra Stombres
Darrin Thaves
Kelly Via
Nancy Wilson
Penny Zent

2004

Laura Benning
Lisa Book
Bonnie Cochran
Joan Curtiss
Kathy Farmer
Heather Fellenser
Joan da Silva Heit
Deborah Johnson
Lisa Busick Johnson
Denise R. Koncelik
Cheryl Lamb
Karen McClintock
Dorli McWayne
Tam Miller
Joyce Oakes
Karla Ordonez
Sue Ann Bartchy Reinisch
Janet Stodd
Debra Stombres
Kelly Via
Penny Zent

2003

Elizabeth Anderson
Laura Benning
Joan Curtis
Gail Dawson
Kathy Farmer
Donna Haddock
Cathy Hancock Hicks
Treese Kjeldsen
Phyllis Louke
Karen McClintock
Alice McGonigal
Dorli McWayne
Joyce Oakes
Rebecca Jean Smith
Debra Stombres
Kelly Via
Penny Zent

2002

Alexandra Baldwin
Lisa Book
Michael Bowyer
Sharyn Byer
Virginia Church
Sheri Conover
Joan Curtiss
Kathy Farmer
Ronda Benson Ford
Leslie Graham
Anna Whitlock Henry
Kimberly Hudson
Deborah Johnson
Melissa Jurick
Boyoung Kim
Lucy Kowalskim
Phyllis Avidan Louke
Veronica Mascero
Karen McClintock
Dorli McWayne
Cheryl Meisenheimer
Joyce Oakes
Wendy Pender-Cudlip
Margaret Redcay
Shelly Rouse-Freitag
Lauren Sites
Marla Snyder
Janet Stodd
Debra Stombres
Kelly Via
Penny Zent


Young Artist Competition

*Denotes Best Performance of a Newly Commissioned Piece

2020

Yi Xiang*
Blair Francis Paponiu
Arin Sarkissian

1st Place
2nd Place
3rd Place

2019

Antonina Styczen
Denis Savelyev
Won Lee
1st Place
2nd Place
3rd Place

2018

Catherine Winters Boyack
Marley Eder
Daniel Gallagher
Jessica Petrasek*
1st Place
2nd Place
3rd Place

2017

Victor Wang*
Alison Fierst
Pauline Jung
Hannah Leffler
1st Place
2nd Place
3rd Place
3rd Place

2016

Hannah Hammel*
Ayana Terauchi
Patrick Tsuji
1st Place
2nd Place
3rd Place

2015

Ramakrishnan Kumaran
Mira Magrill*
Martha Long
1st Place
2nd Place
3rd Place

2014

Seth Morris
Benjamin Smolen
Ji Weon Ryu
1st Place
2nd Place
3rd Place

2013

Emi Ferguson
Xue Su
Jessica Petrasek
1st Place
2nd Place
3rd Place

2012

Laura Kaufman
Abi Coffer*
Joanna Wu
1st Place
3rd Place
3rd Place

2011

Jihoon Shin
Chris James
Angel Hsiao
1st Place
2nd Place
3rd Place

2010

Mercedes Smith
Kelly Sulick*
Sung Woo Steven Kim
1st Place
2nd Place
3rd Place

2009

Brook Ferguson
Terri Sanchez*
Judy White
1st Place
2nd Place
3rd Place

2008

Daniel Velasco
Sarah Frisof
Pethrus Gardborn
1st Place
2nd Place
3rd Place

2007

Hye Sung Choe
Gregory Milliren
Rachel Taratoot Ciraldo*
1st Place
2nd Place
3rd Place

2006

Leah Arsenault
Sarah Brady*
Alicia DiDonato
1st Place
2nd Place
3rd Place

2005

Julietta Curenton
Gloria Huh
Mercedes Smith*
1st Place
2nd Place
3rd Place

2004

Virginia Broffitt
April Clayton*
Sean Owen
1st Place
2nd Place
2nd Place

2003

Yong Ma
Jennifer Regan
Andrea Maisonpierre
April Clayton*
1st Place
1st Place
3rd Place

2002

Erinn Elyse Frechette-Foster
Kristen Bacchiocchi
Vanessa Holroyd*
1st Place
2nd Place
3rd Place

2001

Monica Daniel
Jennifer Nitchman
Jennifer Parker-Harley
1st Place
2nd Place
3rd Place

2000

Elizabeth Rowe
Martha Councell
Nina Perlove
1st Place
2nd Place
3rd Place

1999

Wendy Cohen
Catherine Lum
Joanna Sisk
1st Place
2nd Place
3rd Place

1998

Christina Jennings
Jennifer Parker
Deanna Hahn
1st Place
2nd Place
3rd Place

1997

Susanna Self
Kris Guthrie
Luellyn North
1st Place
2nd Place
3rd Place

1996

Kanae Kikuchi
Deanna Hahn
Alison Brown
1st Place
2nd Place
3rd Place

1995

Gaspar Hoyos
Amy Michaels-Watt
Elizabeth Marshall
1st Place
2nd Place
3rd Place

1994

Heather Lockwood
Tanya Dusevic
Jin Ta
1st Place
2nd Place
3rd Place

1993

Marianne Gedigian
Janne Thomsen
Melissa Mielens
1st Place
2nd Place
3rd Place

1992

Dominique Etévant
Dana Varelli
Naoyuki Nozu
1st Place
2nd Place
3rd Place

1991

Catherine Ransom
Naoyuki Nozu
Catherine Bowie
1st Place
2nd Place
3rd Place

1990

Amy K. Porter
Jeffery Zook
Debra Reuter-Pivetta
1st Place
2nd Place
3rd Place

1989

Philip Dikeman
Marianne Gedigian
Linda Verrier
1st Place
2nd Place
3rd Place

1988

Samuel Coles
Catherine Ransom
Emanuelle Réville
1st Place
2nd Place
3rd Place

1987

Göran Marcusson
Tallon Perkes
Rachel Holt
1st Place
2nd Place
3rd Place

1986

Mary Kay Fink
Tallon Perkes
Jeffery Zook
1st Place
2nd Place
3rd Place

1985

Rhonda Larson
Kristin Winter
Irad Carmi
1st Place
2nd Place
3rd Place

1984

Rachel Brown
Sharon Wood
Laura Ellen Paulu
1st Place
2nd Place
3rd Place

1983

Richard Davis
Karen Johnson
Tallon Perkes
1st Place
2nd Place
3rd Place

1982

Adam Kuenzel
Susan Glaser
Amy Hamilton
2nd Place
3rd Place
3rd Place

1981

Clare Southworth
Beverly Joan Pugh
Clifford Stone Tretick
1st Place
2nd Place
3rd Place

1980

Linda Chesis
Larry Ink
Laurel Zucker
1st Place
2nd Place
3rd Place

1979

Susan Marie Klick
Randolph Bowman
Brad Garner
1st Place
2nd Place
3rd Place

1978

Gary Schocker
Mary Karen Clardy
Jan Gault
1st Place
2nd Place
3rd Place

1977

Jan Justis Crifonti
Laura Larson
Tena Hess
1st Place
2nd Place
3rd Place

1976

Maralyn Prestia
Laura Larson
Patti Adams
1st Place
2nd Place
3rd Place